Ostali sportovi

BRAVO DEVOJKE Srbijo, imaš svetskog šampiona!

,

Srbija na tronu (Foto: FIVB)

Srbijo, raduj se. Imaš šampiona planete! Naše odbojkašice su u napetom, uzbudljivom finalu Šampionata sveta, u Jokohami, savladale Italiju i prvi put u istoriji osvojile planetarno zlato. Iako su protivnice vodile 2:1, imale prednost i u setu odluke, izabranice Zorana Terzića bile su sjajne kada je bilo najvažnije i osvojile tron.

Naše devojke su utakmicu počele u grču, svesne da je pred njima šansa kakva se retko pruža. Protivnice su to iskoristile i bez većih teškoća povele. Već u nastavku, Srpkinje su pokazale ko igra bolju odbojku. Mnogo boljim servisom i smirenijim prijemom, silovito su se revanširale protivnicama.

Šansa je propuštena u trećem setu, kada su naše olako dozvolile Italijankama da preokrenu posle 20:18. Ipak, u setu koji su morale da dobiju, četvrtom, Maja Ognjenović i saigračice, pokazale su ogromnu mentalnu snagu. Tijana Bošković i Brankica Mihajlović blistale su u napadu, uz njih i Stefana Veljković. Na drugoj strani, bilo je vreme da se umori Paola Egonu, devojka koja je završavala 80 odsto napada rivala. Završni napad Italijanki lako je odbijen.

Došlo je vreme za set odluke.

Kao i na početku meča, grč je sputao srpske heroine. Ali, okovi su brzo spali. Nezadrživi pohod na zlato počeo je posle promene strana. Italija je vodila 8:7, ali je usledila serija 3:0 koja je Srpkinje uvela u predvorje šampionskog raja.

Ništa više nije moglo da zaustavi naše odbojkašice. Letele su terenom, pri vođstvu 13:12 iz četvrtog pokušaja spustile loptu na pod italijanskog dela terena. Slična je bila i akcija za istoriju. Nije prošla jedna kontra, pa druga. Greška Italijanki bila je znak za ogromnu radost.

Srbijo, slavi. Imaš prvakinje sveta!

SRBIJA – ITALIJA 3:2 (21:25, 25:14, 23:25, 25:19, 15:12)

SRBIJA: Buša 6, Živković, Malešević, Mihajlović 19, Ognjenović 8, Veljković 10, Pušić (libero), Bjelica, Aleksić, Stevanović, Rašić 10, Popović (libero), Bošković 26.

ITALIJA: Ortolani, Kambi, Malinov 2, De Đenaro (libero), Ćinelo (libero), Ćirikela 3, Danezi 9, Fahr, Pjetrini, Lubjan, Boseti 14, Sila 10, Egonu 33, Parokjale.

PETI SET

15:12 – Kraj! Srbija je šampion sveta!!!

14:12 – Lopta za svetsku titulu! Lopta pada iz četvrtog pokušaja.

13:11 – Tijana i Brankica održavaju dva poena viška. Još malo… Italijanski trener tajm autom pokušava našem korektoru da omete koncentraciju na servisu.

10:8 –Izblokirana Egonu. Srbija je na pet poena od titule prvaka sveta!

7:8 – Italija na promenu strana odlazi sa poenom viška.

4:6 – Buša greši u napadu, pa loš prijem i Italija je brzo napravila seriju 3:0.

4:3 – As Tijane Bošković! Naše su se oslobodile grča.

0:2 – Maja insistira na napadu kroz sredinu, Italijanke blokiraju Milenu Rašić. Odmah potom, loš prijem Buše, dva poena prednosti za protivnice i Terzić odmah traži tajm aut.

ČETVRTI SET

25:19 – Egonu greši. Prvaka sveta odlučiće peti set.

24:19 – Blok Maje Ognjenović, pa greška Italijanki. Korak smo do seta odluke.

21:17 – Tijana napadom, pa odličnim servisom, uz penal Stefane Veljković, vraća Srbiju na plus četiri. Tajm aut Italije.

19:17 – Kriza u našoj igri. Zaustavljene su Tijana i Brankica.

17:13 – Posle šest poena razlike, Italijanke su prišle. Terzić odmah reaguje. Tajm aut.

16:11 – Ponovo smo blizu izjednačenja. Blokom smo ponovo odmakli od protivnika. Egonu se najzad umorila, kako i ne bi kada tri od četiri lopte idu na nju. Počela je da ispucava lopte u aut.

9:7 – Ponovo nesigurnost u napadu. Smeč Tijane Bošković završava u autu. Terzić tajm autom pokušava da smiri igračice.

8:2 – Brankica Mihajlović muči Silu servisom. Tijana kontranapadom donosi veliku prednost na prvom tehničkom tajm autu.

6:2 – Provera pokazala da je Tijanin smeč bio u terenu. Srbija bolje otvara set koji mora da dobije.

TREĆI SET

23:25 – Protivnik iskoristio drugu set loptu. Šteta zbog ovakvog epiloga, jer je Srbija vodila 20:18, bila u naletu, ali je tada proradio italijanski blok.

22:24 – Brankica izblokirana, dve set lopte za Italiju.

22:23 – Buša greši na prijemu, protivnik ponovo vodi.

21:21 – Imali smo dva poena viška, Italijanke stižu.

19:18 – Egonu zaustavljena, kontra Brankice Mihajlović za vođstvo.

18:18 – Blok Maje Ognjenović. Izjednačenje. Sledi uzbudljiva završnica seta.

16:17 – Italijanka najzad greši, prilazimo na poen zaostatka.

13:16 – Nekoliko slabije organizovanih napada, što su Italijanke iskoristile i naravno preko Egonu stekle tri poena prednosti na drugom tehničkom tajm autu.

12:14 – Italija prva stiže do dva poena prednosti. Egonu završava 80 odsto napada i nemamo rešenje za tamnoputu smečerku. Zoran Terzić traži tajm aut.

7:8 – Izjednačena borba u uvodnom delu trećeg seta. Servis je i dalje siguran, što uliva nadu, ali ima grešaka u napadu. Egonu donela minumalnu prednost Italiji na prvoj pauzi.

DRUGI SET

25:14 – Već prva set lopta je iskorišćena. Silan odgovor Italijankama. Odličan servis uneo je sigurnost u ekipu. Prijem je znatno bolji nego u prvom setu, što Maji Ognjenović pruža više kombinacija. Tijana je nezadrživa u napadu.

24:14 – Imamo čak 10 set lopti.

23:14 – Izjednačenje je gotovo sigurno.

18:11 – Dve kontre Tijane za ogromnih plus sedam!

16:11 – Izblokirana Sila za pet poena viška na drugom tehničkom tajm autu. Neuporedivo bolji servis i prijem nego u prvom delu igre.

11:7 – Buša napada Silu servisom i beleži as. Devojke dolaze do prave igre.

10:7 – Upecala se Egonu, imamo tri poena viška.

8:6 – Stefanin blok, čudesan prolaz, pa as Tijane Bošković za vođstvo na tehničkom tajm autu.

2:4 – Drugi as Italijanki u drugom setu.

PRVI SET

21:25 – Treću set loptu su Italijanke iskoristile. Ogromna greška slovačkog sudije zbog “prljave” lopte, ali su protivnice, realno, bile bolje od naših odbojkašica koje su neočekivano sputane tremom.

21:24 – Još se igra, spašene su dve set lopte.

19:24 – Prva set lopta za Italiju.

19:22 – Dobrom reakcijom Stefane Veljković na mreži, posle odličnog servisa, Srbija prilazi na minus tri. Italija na tajm autu.

16:21 – Italija prvi put ima pet poena viška, posle kontranapada i smeča Egonu. Zoran Terzić reaguje tajm autom.

14:18 – Egonu treći put puca bez bloka.

12:16 – Italija na drugom tehničkom tajm autu ima četiri poena prednosti. Naš tim ima četiri servis greške, prisutni su i problemi na prijemu.

11:15 – Zoran Terzić zatražio je prvi tajm aut.

11:13 – Prvi poen Tijane Bošković, smečom.

8:11 – Naš tim je uspostavio ravnotežu, ali je usledila servis greška Stefane Veljković i as Sile.

Srbija ima dve servis greške, napad sa sredine mreže ne funkcioniše najbolje.

Italija je bolje počela utakmicu i na prvom tehničkom tajm autu ima četiri poena viška – 8:4.

Odlična odbrana naših odbojkašica, pa blok Buše nad Egonu za 2:2.