OVO JE PRAVA ZVEZDA Crveno-beli zgromili Fenerbahče u prepunoj Areni!

Bojan Brezovac

,

Košarkaši Crvene zvezde (Foto: Starsport)

Ludnica u Areni. Ovo su “delije” maštale kada se ekipa Crvene zvezde okipila u avgustu. Pao je moćni Fenerbahče kao da ga nije bilo. Izabranici Milana Tomića odigrali su meč koji će se narednih dana prepričavati. Sva nadmoć crveno-belih viđena je u ključnim momentima protiv nekadašnjeg šampiona Evrope. Na kraju na semaforu je stajalo 68:56.

Čak i pre samog početka meča se osećalo u vazduhu da bi ovo mogao da bude izvanredan meč Zvezde. Meč kakav bi mogao da pokaže svima da Zvezda može da se uključi u borbu za osam najboljih timova u Evorpi. Skoro sve je izgledalo izvanredno, ali jednu stavku definitivno moramo da izdvojimo. Energična odbrana.

U momentima kada se Fener vraćao, frenetična odbrana Lorenca Brauna i Mohameda Fajea je zgromila protivnike iz Istanbula koji su na kraju mogli samo nemoćno da gledaju kako se crveno-beli raduju prvoj ovosezonskoj pobedu u Evroligi.

Mnogi su imali sjajne role. Početak utakmice je pripao visokim igračima. Deriku Braunu, Džejmsu Gistu i Stratosu Perperogluu. POmenuti trio pravio je prednost koja se ispostavila kao ključna. Svoju minijaturu imao je i Dejan Davidovac, ali na kraju. Epitet heroja mora da pripadne Lorencu.

Novi plej Zvezde je maestralno iskontrolisao ritam. Kada god nije bio na parketu Fenerbahče je uspevao da se vrati u igru, a njegovim ponovnim ulaskom je Zvezda pravila razliku. U poslednjih pet minuta je to bilo najevidentnije. Direktnim odlukama je doneo crveno-belima sedam poena prednosti koje su označile veliku pobedu.

Braun je okončao meč sa 13 poena, a dvocifreni su još bili Perperoglu i Gist sa po 11.

Jedini detalj koji je vredan osude je ponašanje najvatrenijih pristalica Zvezde koji su skoro čitavu utakmicu vređali Nikolu Kalinića.

ČETVRTA ČETVRTINA

40′ (68:56) Velika pobeda Zvezde!

37′ (56:51) Bitna trojka Fajea, pa zakucavanje Dobrića. Zvezda je ponovo na plus sedam.

35′ (53:51) Katastrofalnih nekoliko minuta Zvezde. Prosuta je velika prednost.

35′ (53:46) Nekoliko izvanrednih prilika propušta Zvezda da slomi otpor protivnika.

32′ (51:46) Mogla je Zvezda na početku poslednje četvrtine da slomi otpor gostiju, ali promašen zicer je na drugoj strani doneo novu trojku De Koloa.

TREĆA ČETVRTINA

30′ (51:43) Zvezda na sjajnih plzs osam pred ulazak u poslednjih 10 minuta.

27′ (46:37) Ponovo Perperoglu.

25′ (44:36) Izvanredna akcija Zvezde koju završava Perperoglu košem.

24′ (38:34) Lorenco Braun za sada igra izvanredno i upravo njegovi potezi održavaju prednost crveno-belima.

21′ (35:34) Fener prvi udara u nastavku meča. Ponovo tajm-aut Zvezde.

DRUGA ČETVRTINA

20′ (35:30) Izvanredno prvo poluvreme za Zvezdu, naročito u odbrani. Izabranici Milana Tomića imaju plus pet.

18′ (29:28) Nando De Kolo jedini je u stanju da pronađe rešenje u napadu gostiju. Sjajni Francuz postiže trojku koja tera Milana Tomića da zatraži minut odmora.

17′ (29:23) Ponovo Džejms Gist! Amerikanac se sjajno snalazi u reketu.

15′ (27:21) Faje trojka, dok ostatak tima igra izvanrednu odbranu. Sve izvanredno funkcioniše.

14′ (22:18) Trojka Dejana Davidovca, Arena je eksplodirala. Željko Obradović zove minut odmora.

12′ (17:18) Derik Braun diže publiku na noge, ponovo Zvezda ima prednost!

PRVA ČETVRTINA

10′ (15:16) Fener se oslobodio pritiska i sada ima vrlo blagu prednost.

8′ (11:10) Igra se na nož.  Izuzetno je teško postići poen, ali se čini da se crveno-beli za sada bolje snalaže.

6′ (9:7) Igraju se jake odbrane na obe strane. Lorenco Braun je glavni kreotor kod Zvezde.

4′ (5:5) Kalinić postiže trojku posle čega se ponovo našao na meti najvatrenijih navijača.

3′ (5:2) Atmosfera je već na ivici usijanja. Gist postiže poene.

1′ (3:0) Prvi poeni u Areni za Zvezdu! Branko Lazić pogađa trojku iz ugla.