,

Novi duel Rijada Mareza i Denija Rouza (Foto: Beta/AP)

Odigrali su nezaboravan, nestvaran meč pre samo četiri meseca, 17. aprila. Onaj u četvrtfinalu Lige šampiona. Tri dana kasnije još jedan, u borbi za ostrvski tron. Evo ih ponovo, sa istim snagama, ali u ranoj fazi Premijer lige. Na plavu stranu Mančestera stiže Totenhem!

MAXBET ASISTENCIJA 1&3+, GG

Hajde da se prisetimo tog prvog aprilskog duela. Kakva je to utakmica bila! “Pevci” su iz Londona doneli minimalnih 1:0, a u tom, prvom duelu, ostali su bez Harija Kejna. I, malo ko im je davao veće izglede, posebno kada je Rahim Sterling već u četvrtom minutu anulirao prednost rivala.

Međutim, u sledećih 17 minuta meč je izrastao u istorijski, nikada viđen u Ligi šampiona. Son je u sedmom i 10. minutu preokrenuo, Bernardo Silva već u sledećem napadu izjednačio, a u 21. minutu, novim golom Sterlinga, Siti je poveo 3:2. Pet golova za 20 minuta! Setimo se i da je posle 4:2, Fernando Ljorente kukom postigao gol za prolaz Totenhema u polufinale, gde je kasnije na pravdi Boga izbacio bolji Ajaks. U nadoknadi vremena mančesterskog meča, pogodak Sterlinga za 4:4 poništen je zbog milimetarskog ofsajda u kojem je prethodno bio Aguero…

Malo koja ekipa na planeti bi se oporavila od takvog šoka, ali Pep Gvardiola je jednostavno morao psihički da podigne ekipu. Pobeda nad Totenhemom, samo tri dana potom, bila je od krucijalne važnosti u šampionskoj trci sa Liverpulom. Naravno da nije moglo da bude reči o novom spektaklu. Presudio je rani gol mladog Fila Fodena već u petom minutu. Mreže se do kraja više nisu tresle.

Rekosmo da subotnji protivnici dočekuju novi okršaj sa gotovo istim snagama. Siti je ostao bez dugogodišnjeg kapitena Vinsenta Kompanija, a stigli su zadnji vezni Atletika Rodri za čak 70 miliona evra i desni bek Juventusa Žoao Kanselo.

Totenhem je posle dve godine štednje zbog izgradnje stadiona, nekoga i kupio. Prvi je u ekipu Maurisija Poketina stigao vezista Liona Tangi Ndombele za 60 miliona evra, a u smiraj prelaznog roka i talentovani Englez Rajan Sesenjon iz Fulama. Od Betisa je pozajmljen odlični ofanzivni vezni Đovani Lo Selso.

Gledajući tradiciju, koju Englezi toliko vole, ona je na strani vladajućeg šampiona. Mančester siti je dobio pet od poslednjih šest utakmica u svim takmičenjima. Jedini poraz doživeo je početkom aprila ove godine u londonskom prvom meču četvrtfinala Lige šampiona. Totenhem je poslednji put slavio u Mančesteru pre tačno tri i po godine, februara 2016.

Međutim, umeo je tim iz severnog Londona i žestoko da strada u dvobojima sa “građanima”. Niko među “pevcima” ne žele da prizove u sećanje sezonu 2013/2014, kada su u dva meča primili 11 golova. Dali su – jedan. U Mančesteru je tada bilo 6:0, a učesnik tog duela, čak i dvostruki strelac, bio je Serhio Aguero, i danas udarna snaga “građana”.

Argentincu je, inače, Totenhem omiljena mušterija. Ukupno 16 utakmica je Aguero odigrao protiv “pevaca”, dao im je 11 golova, a sa njim na terenu, Siti je toliko mečeva i dobio.

Na drugoj strani, prva zvezda ekipe iz Londona Hari Kejn, ni blizu nije tako uspešan. Iako je uspešno razbio avgustovski “maler”, engleski napadač je od šest mečeva protiv Sitija, čak tri izgubio, uz dve pobede i jedan nerešen. Na tih šest utakmica, Kejn je samo dva puta bio strelac.

U premijernom kolu, oba tima su pobedila, ali je Siti ostvario neuporedivo bolji utisak. Rekli bismo, zastrašujući, jer je kao gost demolirao Vest Hem. Totenhem je u duelu sa povratnikom Aston Vilom bio u zaostatku od devetog do 73. minuta. Novajlija Ndombele i Kejn sa dva gola su sprečili iznenađenje.

Siti i Liverpul su glavni favoriti za prolećni tron. Usudili bismo se da kažemo i – jedini. Totenhem predvodi ostatak.

Subotnji meč može da pokaže razliku. I, da odgovori na pitanje: Može li iko da ugrozi Gvardiolinu mašinu?