Predsednik FIFA Đani Infantino potvrdio je da će finale Svetskog prvenstva 2026. godine, po prvi put u istoriji, imati muzički spektakl u poluvremenu po uzoru na američki Superboul, što predstavlja veliku promenu u tradiciji Mundijala.
Ova vest, koja je odjeknula širom sveta, izazvala je podeljene reakcije. Dok brojni svetski mediji prenose vest sa uzbuđenjem, ističući da najvažnija fudbalska utakmica dobija novu dimenziju spektakla, fudbalski tradicionalisti izražavaju zabrinutost zbog „amerikanizacije“ sporta i napuštanja tradicije jednostavne petnaestominutne pauze.
Odluka je inspirisana ogromnim kulturnim i komercijalnim uspehom poluvremena Superboula, a poklapa se sa činjenicom da su Sjedinjene Američke Države, uz Kanadu i Meksiko, jedan od domaćina turnira.
View this post on Instagram
Kris Martin na čelu produkcije
Finalna utakmica održaće se 19. jula 2026. godine na stadionu MetLajf u Nju Džerziju, a organizacija spektakla poverena je saradnji između FIFA i organizacije „Global Citizen“.
Značajnu ulogu u kreiranju programa imaće Kris Martin, frontmen čuvenog britanskog benda Koldplej. Očekuje se da će na bini nastupiti više svetskih zvezda, sa ciljem da se stvori globalni događaj koji spaja fudbal, muziku i kulturu i privlači publiku daleko izvan tradicionalnih ljubitelja sporta.
Ovaj potez se vidi i kao strateški korak FIFA da dodatno unapredi komercijalni potencijal turnira. Vest je odmah pokrenula globalnu diskusiju o tome koje bi zvezde navijači želeli da vide na bini tokom prvog ovakvog spektakla u istoriji svetskih prvenstava.