HRVATI SE PROBUDILI Kramarić poslao Kanađane da pakuju kofere (VIDEO)

Branko Sekulovic

,

Kramarić proslavlja gol u meču sa Kanadom (Foto: Tviter)

Reprezentacija Hrvatske pobedila je Kanadu rezultatom 4:1, preuzela vođstvo u svojoj grupi i u 3. kolu će u direktnom dvoboju sa Belgijom odlučiti koja će od ove dve selekcije u osminu finala. Kanađani su ovim poratzom eliminisani, pa će protiv Maroka igrati za prestiž. Odlično su počeli, poveli u prvom napadu, ali onda su se povukli, što je vicešampion sveta iskoristio i stigao do važne pobede.

Na meču Španija – Nemačka, naša kladionica nudi kvotu 3.10 za igru GG2.

Hladan tuš za Hrvate već u 2. minutu! Počeli su Kanađani akciju iz poslednje linije, stigla je lopta do Bjukenana koji je zavrnuo na peterac, a Alfonso Dejvis je glavom matirao Dominika Livakovića. Dejvis je tako ispisao je istoriju, postao je prvi strelac Kanade na Mundijalima.

Neugodna situacija za Milana Borjana pet minuta kasnije. Izlomio je Kramarić po desnom boku svog čuvara, stvori je sebi prostor za centaršut i poslao loptu u kazneni prostor. Rikošetirala je, imao je Borjan problem da je ukroti. Kako je vreme odmicalo, Kanađani su se povlačili u odbranu i vrebali prilike za brze kontre. Jednu takvu u 18. minutu lošim dodavanjem upropastio je Larin.

Ostao je kratak Marko Livaja u kaznenom prostoru u 22. minutu. Provukao je Kovačić loptu, podelio je odbranu Kanade, pokušao je špic splitskog Hajduka da je zahvati u padu. Okrznuo ju je vrhom kopačke i završila je u Borjanovom naručju.

Fenomenalna akcija Hrvatske u 27. minutu krunisana je golom koji je, međutim, poništen. Poslao je Brozović sjajnu loptu za Livaju, odigrao je ovaj iz prve za Andreja Kramarića, a napadač Hofenhajma je izmešao čitavu odbranu Kanade i matirao Milana Borjana. Ali, Marko Livaja je bio u ofsajdu prilikom prijema lopte i gol nije priznat.

Našao se Marko Livaja u novoj šansi u 35. minutu, dao je for, namestio se i šutirao direktno u Milana Borjana. Bila je to stopostotna šansa. Ali i najava noga što je usledilo samo minut kasnije. Provukao je Ivan Perišić loptu, izbacio je Andreja Kramarića, a on je poslao loptu ispod ruke Milana Borjana u suprotan ugao – 1:1, zasluženo izjednačenje “vatrenih”.

Nastavila je Hrvatska da pritiska rivala koji je bio neprepoznatljiv u odnosu na ekipu iz prvih desetakj minuta meča. I u 44. minutu Kanađanima se osvetilo povlačenje pred svoj gol. Preokret Hrvatske, koji su režirali nekadašnji i sadašnji igrač Hajduka. Desni bek Juranović je izašao visoko, bio je agresivan, oduzeo je loptu i gurnuo u prostor, a Marko Livaja je šutirao po zemlji i savladao Borjana – 2:1.

Krenulo je žustro u drugom poluvremenu. Rezervista Kanade Osorio je u 49. minutu uputio odličan udarac sa ivice šesnaesterca, međutim umesto u maloj mreži, lopta je završila tik pored dalje stative. Odgovorila je Hrvatska dva minuta kasnije napadom po levom boku. Sosa je uputio centaršut u petarac za Livaju, ali je ispred napadača reagovao Borjan i otklonio opasnost.

Odlična prilika za Kramarića u 55. minutu završena je samo kornerom. Pretnju rivala osujetio je odličnom intervencijom Borjan. Istakao se minut kasnije hrvatski golman Livaković, odbranivši udarac Dejvisa sa oko 20 metara. Iako je lopta išla pod prečku, golman je bio na visini zadatka i sačuvao gol prednosti.

Usledio je period igre u kojem ni jedna ni druga selekcija nisu ozbiljnije pretile, što je svakako više odgovaralo Hrvatima koji su imali rezultat i za koje je radilo vreme. Ali, u 70. minutu izabranici selektora Dalića pokazali su još jednom kako to može da izgleda kada samo malo dodaju gas.

Perišić je, naime, poslao loptu sa levog krila na drugu stativu, a Kramarić primio loptu, izbacio iz igre čuvara i potom precizno i neodbranjivo gađao dalji ugao – 3:1. To je već bila ozbiljna prednost “vatrenih” na 20 minuta pre kraja, a samo tri minuta kasnije Dalić je izvukao iz igre upravo Kramarića, pa je ta izmena nagovestila cilj hrvatske selekcije, a to je da mirnije privede meč kraju i sačuva prednost.

Utisak je da se Kanada pomirila sa porazom, samim tim i sa eliminacijom na Svetskom prvenstvu. Značajno je pao tempo igre te Hrvati rutinski kontrolišu igru protiv bezidejnog rivala. Potpuno su demoralisani Kanađani koji su ostavili svog golmana na vetrometini. Pretili su Perišić i Brozović jedan za drugim, ali je golman Crvene zvezde uspeo da spreči debakl svoje reprezentacije. Ipak, u četvrtm minutu nadoknade Majer pstiže i četvrti gol za Hrvate i stavlja tačku na ovaj meč.

HRVATSKA – KANADA 4:1 (2:1)

Strelac: 0:1 Dejvis u 2, 1:1 Kramarić u 36, 2:1 Livaja u 44, 3:1 Kramarić u 70, 4:1 Majer u 90+4. minutu

Stadion: Kalifa

Sudija: Matonte Kabrera (Urugvaj)

Žuti kartoni: Lovren (Hrvatska), Bjukenen (Kanada)

HRVATSKA: Livaković 7 – Juranović 7, Lovren 7, Gvardiol 7, Sosa 7,5 – Brozović 7, Modrić 7,5 (od 86. Pašalić -), Kovačić 7,5 (od 86. Majer 7) – Kramarić 8 (od 73. Vlašić -), Perišić 7 (od 86. Oršić -), Livaja 7,5 (od 60. Petković 7)

KANADA: Borjan 7 – Džonston 6, Miler 6, Vitorija 6 – Larjea 6 (od 62. Hoilet 6,5), Eustakio 6 (od 46. Kone 6), Hačinson 6,5 (od 72 Adekugbe -), Dejvis 7 – Bjukenan 6, Larin 6 (od 46. Osorio 6,5), Dejvid 6 (od 72. Kavalini -)

Igrač utakmice: Andrej Kramarić (Hrvatska)