I pet golova prednosti malo: Kiks “orlića” na startu EP!

Zeljko Mutavdzic

,

Muke na startu: Aleksandar Radosavljević, trener naše selekcije (Foto: RSS)

Kadetska reprezentacija Srbije remizirala je sa selekcijom Izraela 25:25 (10:13) u prvom meču na Evropskom prvenstvu u Hrvatskoj. Imali su “Orlići” prednost od pet golova pet minuta pre kraja meča, ali su Izraelci uspeli da dođu do boda.

Presing Izraelaca u odbrani na samom startu meča zbunio je srpske igrače, pa je prilagođavanje na takvu igru potrajalo desetak minuta, koliko je bilo potrebno da se pronađu rešenja, ali i razbrani čuvar mreže Nikola Ćirović (šest odbrana u prvom poluvremenu), koji je atraktivnim odbranama doneo potrebnu dozu samopouzdanja debitantima na međunarodnoj sceni.

Poveli su dobro uigrani Izraelci 5:2 vođeni srednjim bekom Lumbrosom, ali su “Orlići” uspeli da poboljšaju igru u oba smera i dođu do izjednačenja preko desne strane, Nikolića i Kojadinovića. Posle tajm-auta srpske klupe (8:8), Izraelci su promenili odbranu i dobili završnicu prvog dela koristeći tehničke greške sastava Saše Radosavljevića.

Do novog izjednačenja čekalo se do 41. minuta, kada je pivotmen Stefanović odreagovao na dobru asistenciju Nikolića (17:17), a prvom vođstvu koje je doneo Čaušević sa levog krila (18:17, 43.) prethodile su dve odbrane sjajnog Ćirovića. Gol sa linije sedam metara Kojadinovića naterao je izraelsku klupu da zatraži tajm-aut – 19:17.

Raspucani srednji bek Ivan Horvat sa dva gola održao je prednost 21:19 u 48. minutu, a Kojadinović sedmim golom doneo po prvi put +3 – 22:19. Posle tajm-auta srpske klupe, Nikola Stefanović je doneo +4 (24:20), a Nikola Ćirović je nastavio da briljira između stativa. Pokušali su Izraelci ponovo presingom, ali im se rizik nije isplatio. Stefan Petrić probio je liniju Izraelaca za 25:20 na pet minuta pre kraja.

Smanjili su Izraelci na 25:23, ali ih je u nameri da uhvate priključak osujetio Ćirović 14. odbranom. Već u sledećem napadu, 120 sekundi pre kraja, Šnajder je smanjio na 25:24. Faul u napadu Horvata, kaznili su Izraelci preko Lumbrosa koji je izjednačio na 25:25 45 sekundi pre kraja. Sve što su “Orlići” uspeli da urade u poslednjem napadu je šut iz deveterca Stefana Petrića koji je izraelski blok uspeo da zaustavi.

Drugi meč “Orlići” igraju u petak od 18.30 sa selekcijom Portugalije.

SRBIJA – IZRAEL 25:25 (10:13)

SRBIJA: Anđelković, Čaušević 2, Ćirović, Golubović, Horvat 5, Jelić, Jeremić, Kojadinović 7, Micić, Nikolić 5, Petrić 2, Radović 1, Stefanović 2, Stošić, Veselinović 1
IZRAEL: Amiel 5, Koen, Dajan, Dušne, Farkaš, Gertner, Lumbroso 5, Mosindi 1, Motola 1, Niv Hait 1, Šemen, Šnajder 5, Suisa, Turkenic 4, Jamner, Zehavi
SEMAFOR: 2:5 (9.) 7:7 (18.) 8:8 (22.) 9:12 (28.) 13:15 (37.) 19:17 (45.) 22:19 (50.) 25:20 (55.)