Sportski dvogled

Najluđi fudbalski dani Jugoslavije

,

Zoran Filipović i Momčilo Vukotić, akteri meča u Bukureštu (Foto: Starsport)

Za koji dan, tačnije 13. novembra, navršava se tačno 43 godine od istorijske utakmice Rumunija – Jugoslavija u Bukureštu. Za one koji ne znaju, evo samo rezultata: 4:6!

Liga Evrope: Na meču Gent – Hofenhajm, naša kladionica nudi kvotu 2.50 za igru ug 4+.

Igralo se u okviru kvalifikcija za Svetsko prvenstvo 1978. u Argentini. “Plavima” (Jugoslovenima) trebala je pobeda od bar dva gola razlike da bi mogli da pokušaju da sa istom razlikom savladaju u poslednjoj utakmici Španiju, i odu u Buenos Ajres. Međutim, Rumunija je u to vreme bila neverovatno jak tim, samo devet godina kasnije Steaua je bila prvak Evrope.

Utakmica je igrana u Bukureštu, na stadionu Steaue, pred 35.000 gledalaca. Jugoslovensku reprezentaciju vodio je trenerski trio Marko Valok – Stevan Vilotić – Gojko Zec, a izveli su sledeći sastav:

Borota, Mužinić, Boljat, Trifunović, Nenad Stojković, Hatunić, Žungul (Momčilo Vukotić), Dušan Nikolić (Zajec), Filipović, Šurjak, Sušić.

Vež u 2. minutu šok za “plave” – Rumuni vode 1:0 pogotkom Vigua. U 14. Sušić izjednačuje, a četiri minuta kasnije Mužinić dovodi Jugoslaviju u vođstvo 2:1. Do poluvremena Rumuni postižu dva gola, strelci su bili Belenji i Jordanesku. Sušić izjednačuje, pa u 62. minutu postiže svoj treći gol za vođstvo Jugoslavije 4:3. Šest minuta kasnije izjednačuje Dudu Đorđesku, ali Aleksandar Trifunović u 79. i Zoran Filipović u 84. donose pobedu 6:4, koja je tada ocenjena kao najluđa u istoriji fudbalske Jugoslavije.

Kolika euforija se podigla posle ove utakmice svedoči i sledeća priča. U to vreme najgledanija televizijska emisija bila je “Nedeljno popodne”, koje se emitovalo naizmenično iz studija u Beogradu i Zagrebu. Tri dana posle utakmice u Bukureštu, u “Nedeljno popodne” TV Beograd doveden je autentični guslar, koji je već spevao pesmu o podvigu Jugoslavije. Otpevao ju je uz gusle, a stihovi su bili otprilike sledeći:

“Kad opali slavni Jordanesku

Odmah za njim i Dudu Đorđesku…

Momci naši, veliko vam hvala

Stižu Španci i slavni Kubala”.

Do odlaska na Svetsko prvenstvo u Argentinu preostalo je da Jugoslavija odigra još samo jednu utakmicu, sa Španijom u Beogradu. Ako bi pobedila sa dva gola razlike – ide u Argentinu, a Španci, pod vođstvom selektora Ladislava Kubale, ostaju kod kuće.

Došao je i taj dan, 30. novembar 1977. Igralo se na stadionu Crvene zvezde, popularnoj “Marakani”. Danima pre utakmice španski novinari taj meč krstili su kao “Bitka za Beograd”, a u Beogradu, na tribinama okupilo se 100.000 gledalaca!

Jugoslovenska selektorska komisija izvela je sledeći tim, koji je trebalo da pobedi Španiju sa dva gola razlike:

Katalinić, Hatunić, Boljat, Aleksandar Trifunović, Nenad Stojković, Popivoda (Vukotić), Safet Sušić, Šurjak, Sead Sušić (Halilhodžić), Kustudić.

Dakle, pet novih igrača u odnosu na tim koji je pobedio Rumuniju. Među novajlijama bio je 191 centimetra visoki centarfor Kustudić, kao i Sušićev rođeni brat Sead, koji je tada igrao za beogradsku Crvenu zvezdu.

Ambijent je bio fantastičan, svečarski, a oni koji se sećaju te utakmice tvrde da je to bio poslednji put da se neki naš tim bodrio na “romantičarski” način, i da je ta utakmica predstavljala početak divljanja navijača na našim stadionima.

Špancima je odgovarao i minimalan poraz, pa su sve vreme odugovlačili igru i opstruirali je. Jugosloveni nikako nisu mogli da pronađu prolaz do gola Migela Anhela, a kad je u 71. minutu Ruben Kano postigao gol svima na stadionu bilo je jasno da na Svetsko prvenstvo idu Španci, jer niko nije verovao da Jugosloveni do kraja mogu triput zatresti mrežu Migela Anhela.

A onda se pojavio “MAJSTOR”!

Taj “majstor” je stajao na tribinama “Marakane” i čekao svoj trenutak. Dočekao ga je u 75. minutu utakmice. Jedan od najboljih španskih igrača, krilo Huanito, bio je zamenjen, i polako je izlazio sa terena praćen uobičajenim zvižducima. Kad je već bio na atletskoj stazi učinio je idiotski gest – pokazao je publici srednji prst.

Nije prošlo ni tri sekunde, a “majstor” je”kaznio” Huanita. Sa tribina, sa razdaljine od bar 50 metara, pogodio je španskog fudbalera pravo u glavu staklenom flašom koka-kole.

Tako precizan pogodak ušao je u anale svetskog fudbala. Radilo se o onoj flašici koka-kole od 3,3 deci, staklenoj (u to vreme nije bilo plastičnih), koja se rasprskala u paramparčad kad je pogodila Huanita.

Španski fudbaler je pao na zemlju obliven krvlju. Odmah su se tu stvorila nosila, sudija nije prekidao utakmicu, i meč je nastavljen iako je Huanito prebačen u bolnicu. Do kraja je ostalo 1:0 za Špance.

Nikad se nije saznalo ko je pogodio Huanita. Devet godina kasnije, prilikom gostovanja Reala našoj Crvenoj zvezdi, Huanito je najavio da želi da se pomiri sa osobom koja ga je pogodila flašom, i obećao joj besplatnu ulaznicu za utakmicu u Beogradu. Nažalost, njegov plan se nije ostvario, jer se nekoliko hiljada ljudi javilo sa tvrdnjom da su baš oni bacili flašu.

Šta je bilo kasnije?

Španija je otišla na Svetsko prvenstvo u Argentini, gde je izgubila od Austrije, igrala nerešeno sa Brazilom i pobedila Švedsku, Zauzela je treće mesto u grupi, i vratila se kući;

Huanito, krilni napadač reprezentacije i Real Madrida, 2. aprila 1992. poginuo je u saobraćajnoj nesreći;

Do danas se 30. novembar 1977. smatra danom kad su na našim stadionima “rođeni” huligani;

Utakmica Rumunija – Jugoslavija ostala je u istoriji zabeležena kao najluđi fudbalski meč reprezentacije naše bivše države.