NEMAČKA
BEZ BARUTA U NOGAMA Neki napadači jednostavno nisu isti kada odu iz Nemačke

Slučaj Luke Jovića i dalje je planetarni hit. Srpski fudbalski reprezentativac godinu i po dana nije igrao na prepoznatljivom nivou u Real Madridu, ali je odmah po povratku u Ajntraht na pozajmicu postigao dva gola protiv Šalkea. Pokazao je da mu Bundesliga mnogo više odgovara od La Lige, mada nije jedini takav napadač.
BUNDESLIGA: Kvota u MaxBetu na pobedu Bajer Leverkuzena protiv Borusije Dortmund je 3.05
Zapravo, čest je slučaj da se golgeteri “izgube” kada odu iz Nemačke. Jednostavno, u Bundesligi se forsira brz, ofanzivan, disciplinovan fudbal, a to je idealna sredina za kvalitetnog centarfora. Iz Jovićevog slučaja se najbolje vidi koliko je drugačija situacija kada ekipa radi za njega, kao u Frankfurtu, i kada to nije slučaj, kao u Real Madridu.
Jednostavno, ostali igrači “kraljevskog kluba” su sa potcenjivačkim stavom pristupili Joviću, nisu se toliko trudili da ga hrane loptama i praktično je za svaku retku šansu morao da se izbori sam. Da li je to do odnosa između Jovića i saigrača u privatnom životu, treninga ili jednostavno Zidanove taktike, ne znamo, ali činjenica je da mladi napadač nema isti status u Španiji i Nemačkoj.
Ponovićemo, ima još sličnih primera. Zapravo, ređi su oni napadači koji su uspeli da se dokažu i posle odlaska iz Nemačke. Jedan od takvih je Pjer-Emerik Obamejang, koji je posle odlaska iz Borusije Dortmund jednako uspešno igrao i u Arsenalu.

Ailton (Foto; Starsport)
Navijači Crvene zvezde se sigurno i dalje veoma dobro sećaju Ailtona. Brazilac je 2004. godine bio najbolji strelac Bundeslige igrajući za Verder, potom je pogađao i za Šalke, da bi 2005. prešao u Bešiktaš. U Turskoj je stao, postigao je samo pet golova na 14 mečeva, a onda se posle jedne sezone preselio u Beograd. Evidentno je bilo da sa viškom kilograma ne može više da igra na top nivou, ubrzo je otišao dalje, u Švajcarsku, ali je stigao da postigne četiri pogotka u dresu Zvezde na 13 mečeva.
Posle Ailtona, najbolji strelac Bundeslige je bio i Teofanis Gekas. Grčki centarfor je blistao u dresu Ajntrahta, a potom se izborio za transfer u Tursku. Tamo je dobio dobar novac, ali se Samsunu nije previše isplatio, uprkos het-triku protiv Fenerbahčea. Posle samo šest meseci prosleđen je Levanteu, ali se ni u Španiji nije zadržao. Zatim se vratio u Tursku, gde je igrao za Akhisar i Konju. Završio je karijeru 2017. godine.
Kroz sličnu krizu je prošao i Luka Toni posle odlaska iz Bajerna. Bio je Italijan najbolji strelac Bundeslige u sezoni 2007/08, ali kasnije nije ponavljao igre u svojoj otadžbini. Bio je neefikasan i u Romi, Đenovi, Juventusu, pa i Al Nasru. Raspucao se tek pred kraj karijere u Veroni.

Kai Haverc (Foto: Beta/AP)
Čelsi je najbolje uvideo kako golovi iz Bundeslige ne moraju puno da znače. Kai Haverc je prošle sezone dao 12 za Bajer Leverkuzen u domaćem šampionatu, a ovog leta su ga “plavci” platili 81.000.000 evra. Vratio im je sa jednim pogotkom na prvih 15 mečeva u Premijer ligi.
Tek za nijansu je bolji bio Timo Verner 53.000.000 evra skupa investicija. On je ove sezone doneo Čelsiju četiri gola u Premijer ligi, dok je prošle za Lajpcig dao 16 pogodaka, uz devet asistencija.
Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, preteće, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Strogo je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija MaxbetSport.rs ima pravo da ne odobri komentare koji su uvredljivi, koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca ovog portala. Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije MaxbetSport.rs.