LIGA EVROPE

NIJE OVO TURSKA, VEĆ EVROPA Pobeda Fenera, Zenit skupo koštao promašen penal

,

Fudbaleri Fenerbahčea ne mogu da se sastave u šampionatu Turske. Srećom po njih, u utorak nisu igrali prvenstven meč, već evropski. U prvom meču šesnaestine finala Lige Evrope, Fener je pred domaćom publikom savladao Zenit sa 1:0 (1:0) i tako je došao nadomak plasmana među 16 najboljih timova u tom takmičenju.

Navikli smo da gledamo Ligu Evrope četvrtkom, ali ovog puta je jedna utakmica morala da posluži kao predigra za Ligu šampiona. Razlog je taj što će još jedan meč morati da se igra u četvrtku u Istanbulu, kada Galatasaraj bude dočekao Benfiku, pa je duel Fenerbahčea i Zenita pomeren.

Da li je do toga, do podrške sa tribina ili suvog kvaliteta, ali turski klub je ostvario neočekivanu i značajnu pobedu minimalnim rezultatom. Junak domaćih bio je Islam Slimani, koji je imao dosta sreće da postigne jedini pogodak na ovom meču.

Alžirac se u strelce upisao u 21. minutu, pošto se posle kornera lopta odbila direktno njemu na nogu.

Posle toga je Zenit preuzeo inicijativu, pokušavao je da izjednači, ali uzaludno. Najbolju priliku je propustio u 44. minutu. Mehmet Topal je bio neoprezan i skrivio je jedanaesterac, ali je šut Roberta Maka sa bele tačke zaustavio Harun Tekin maestralnom paradom.

On je “pročitao” Maka, bacio se u svoju levu stranu i odbio loptu u prečku.

Drugo poluvreme je Fenerbahče bolje otvorio, a nekoliko dobrih prilika su propustili Slimani, Valbuena i Elmas. To se dešavalo u prvih 20 minuta, posle čega su ponovo Rusi bili bolji. Debitant Jaroslav Rakitski i snažni centarfor Artem Dzjuba su međutim propustili svoje šanse, pa će Turci imati lepu prednost pred revanš meč, koji je na programu 21. februara u Sankt Peterburgu.

Branislav Ivanović je odigrao svih 90 minuta u sastavu gostujućeg tima, i to na poziciji štopera.