REPREZENTACIJE

“ORLOVI” BOLJI, ALI NEDOVOLJNO Srbiji samo bod u Budimpešti, eliminacija u C diviziju sve izvesnija

,

Nemanja Radonjić protiv Mađarske (Foto: Beta/AP)

Samo su još teoretske šanse ostale za fudbalsku reprezentaciju Srbije da izbegne ispadanje iz B divizije Lige nacija. “Orlovi” su u nedelju u Budimpešti, u 5. kolu tog takmičenja, odigrali samo nerešeno sa Mađarskom – 1:1 (1:1).

LIGA NACIJA: Kvota u MaxBetu na pobedu Hrvatske protiv Portugalije je 3.10.

Zvanično bez selektora na klupi, pošto je Ljubiša Tumbaković zbog suspenzije gledao meč sa tribina, “orlovi” su odigrali znatno bolje nego protiv Škotske u četvrtak. Ipak, to nije bilo dovoljno da se trijumfuje.

Povela je prva naša reprezentacija, golom Nemanje Radonjića, ali je uzvratio Zolt Kalmar u finišu prvog poluvremena. U nastavku su “orlovi” imali inicijativu, stvorili su nekoliko šansi, ali nisu uspeli da osvoje sva tri poena.

Sada samo čudo ostavlja naš nacionalni tim u B diviziji, pošto je u poslednjem kolu neophodno da Srbija pobedi Rusiju, a da u isto vreme Mađarska savlada Tursku. Nerešen rezultat na bilo kojoj od te dve utakmice izbacuje “orlove” u treći rang takmičenja.

Utakmica u Budimpešti je počela nešto slabije, što je bilo i očekivano s obzirom na to da su se oba tima istrošila u četvrtak u baražu za Evropsko prvenstvo. Prvu ozbiljniju priliku, posle fine akcije, Srbija je pretvorila u vođstvo.

Igrao se 17. minut, kada je Luka Jović jednu dugu loptu glavom prosledio u prazan prostor ka Nemanji Radonjiću. Ofanzivac Olimpik Marselja je demonstrirao brzinu, svoj najveći adut, prevario je defanzivce Mađarske i izborio se za poziciju da šutira. Golman domaćih nije imao šansu u toj situaciji. Mogao je Radonjić i da prosledi loptu do Tadića, ali želeo je da završi akciju sam.

Tačno 10 minuta kasnije je Srbija propustila još jednu sjajnu priliku. Tadić je prihvatio loptu posle ispucavanja Dmitrovića, odigrao potom dupli pas sa Radonjićem, ali je potom kapiten “orlova” zakomplikovao situaciju i izgledalo je da će da izgubi loptu. Nekako se Tadić ipak snašao, proigrao je Jovića, koji je izbegao ofsajd zamku, ali je bio previše neodlučan. Verovatno je očekivao da začuje sudijsku pištaljku, prekasno je potrčao ka lopti i golman Mađarske je uspeo da interveniše ispred njega.

Veliku je priliku imala Mađarska u 36. minutu, a ogromne zasluge idu na račun Radonjića. Strelac vodećeg gola za “orlove” je pokušao da prebaci loptu sa levog krila na drugu stranu terena, ali je uradio to jako loše i Mari su lako presekli. Ono što je bilo još gore, Radonjić uopšte nije pokazao ni najmanju nameru da se vrati u defanzivu i ispravi svoju grešku, a rival je iskoristio upravo tu pukotinu na levoj strani i usledio je centaršut Nađa, a Dominik Sobosalaj je ostao sam u petercu. Srećom, njegov šut glavom je bio slab i direktno u ruke Dmitrovića.

Tri minuta kasnije ipak nije bilo spasa za našeg čuvara mreže. Ove večere izuzetno loši Nikola Milenković je potpuno odlutao sa svoje pozicije, u pokušaju da isprati Sobosalaja. Pukotinu na tom delu terena su iskoristili sjajnom akcijom Zolt Kalmar i Nemanja Nikolić, odigrali su dupli pas koji nije uspeo da spreči Maksimović. Kalmaru nije bilo teško da potom postigne gol za 1:1.

Tim rezultatom se otišlo na odmor, a u nastavku je Srbija imala prvu dobru priliku. Lazović je uputio centaršut sa desnog krila, a Radonjić se bacio i glavom uputio šut. Lopta je pogodila jednog igrača Mađarske i izašla u korner. Možda bi bolje bilo da je Radonjić prepustio loptu Joviću, kojem je lopta išla na nogu, ali lako je to sada komentarisati.

Posle jednog mirnijeg perioda je Mađarska napravila solidnu priliku. Sobosalaj je uputio centaršut sa desne strane terena, odbrana “orlova” nije bila idealno postavljena. Ipak šut koji je usledio nije bio problematičan za Dmitrovića.

Ogromnu šansu je Srbija imala u 81. minutu, Lukić je osvojio veliki prostor na sredini terena i potom je proigrao Jovića. Napadač Real Madrida je uspeo da se lepo okrene, šutirao je desnom nogom, ali je lopta prošla malo pored leve stative.

Pet minuta kasnije je ponovo Jović bio u prilici. Sergej Milinković-Savić, koji je u igru ušao sredinom drugog poluvremena umesto Tadića, poslao je sjajnu loptu ka petercu Mađarske. Osetio je Jović gde će lopta da završi, uspeo je da je zakači i promeni joj smer, ali je golman domaćih bio oprezan i odbranio je.

Minut kasnije je i Gaćinović propustio dobru priliku posle centaršuta odličnog Lukića. Lopta je završila u korneru. Bila je to poslednja šansa da se rezultat promeni.

MAĐARSKA – SRBIJA 1:1 (1:1)