Srpski fudbaler Duško Tošić rođen je 19. januara 1989. godine u Orlovatu kod Zrenjanina. Karijeru započinje već sa 10 godina u zrenjaninskom Proleteru, a danas igra za kineski Guangzhou R&F. Igra na poziciji levog beka. Oženjen je pevačicom Jelenom Karleušom, sa kojom ima dvoje dece.
Duško Tošić, već kao veoma mlad, u zrenjaninskom Proleteru pokazuje izuzetan talenat, kao i ambiciju. Ovde prolazi sve mlađe kategorije, da bi 2002. godine prešao u OFK Beograd.
Istovremeno, počinje da igra u mladoj reprezentaciji. Sa pozicije levog beka postaje kapiten omladinske reprezentacije Srbije i Crne Gore. Važio je za igrača “sa ubitačnom levom nogom”.
U januaru 2006. odlazi u inostranstvo. U francuskom klubu Sošo već prve sezone pokazuje sjajne rezultate i biva proglašen za igrača kola. Duško Tošić, od strane navijača francuskog kluba nazvan “Razbijač”, prezentuje stailnu igru i postaje miljenik fanova kluba.
Avgusta 2007. godine Duško Tošić odlazi u SV Verder Bremen. Tokom prve sezone povremeno je igrao za prvi tim, da bi komplikacije nastale u avgustu 2008, nakon što je izrazio želju da igra za reprezentaciju Srbije na Olimpijskim igrama, sa čime se trener ovog Bundesligaša Tomas Šaf nije složio. Naime, po odluci FIFA, klubovi nisu imali obavezu da svojim igračima mlađim od 23 godine daju dozvolu za učešće na Olimpijadi.
Od njega je zatraženo da se pridruži pripremama za predstojeću sezonu, što je on odbio, ne želevši da napusti olimpijsku selekciju. Sa reprezentaciom Srbije odlazi u Peking, a od povratka u Bremen prebačen je da trenira sa drugim timom, i veći deo prvenstva je, po kazni, proveo na klupi ili tribinama.
Tokom januara 2010. u planu je bilo da pređe u nemačku drugu, “Cvajtu” ligu, u Duizburg, ali je fudbaler u poslednji čas raskinuo ugovor sa Verderom i, kao slobodan igrač, potpisao sa engleskim Portsmutom. Klub negudo zatim, na nesreću srpskog fudbalera, odlazi u stečaj, što Tošiću ne ostavlja mnogo prostora za manevar. Duško Tošić rešenje nalazi u engleskom drugoligaškom Kvins park rendžersu, gde odlazi na pozajmicu.
Duško Tošić 7. jula 2010. potpisuje ugovor sa Crvenom zvezdom na tri godine. Tokom svoje prve sezone u Zvezdi, 2010/2011, odigrao je 25 ligaških utakmica, gde je postigao jedan gol. Krajem avgusta 2011. odlazi na pozajmicu u Betis iz Španije, ali se već tokom zimske pauze 2012. vraća u Zvezdu, sa kojom osvaja Kup Srbije.
Na leto 2012. potpisuje za turski Genčerbirligi, gde nastupa do 2015, nakon čega odlazi u turski Bešiktaš, po ugovoru potpisanom na dve godine, uz mogućnost produženja ugovora. Zarada Tošića u turskom klubu iznosila je godišnje 900.000 evra, bez bonusa.
Igrajući za reprezentaciju Srbije u meču protiv Albanije, Duško Tošić je podigao tri prsta, što je u okobru 2015. pokrenulo salvu uvreda i šikaniranja od strane huligana i navijača Bešiktaša.
Podlegavši pritiscima, trener istanbulskog kluba Šenol Guneš lišio ga je učešća na mečevima šampionata Turske i Lige Evrope, iako je Tošić u tom trenutku važio za jednog od najboljih i najstandardnijih igrača, a i pored toga što je pokušao da objasni da čin podizanja tri prsta ne simbolizuje uvredu.
Ipak, upornim trudom vraća se u prvu postavu, i sa Bešiktašem osvaja dve uzastopne titule prvaka Turske (2015/2016. i 2016/2017), igra u osmini finala Lige šampiona i biva proglašen za najboljeg defanzivnog igrača šampionata.
Duško Tošić napušta Bešiktaš u maju 2018. godine i, po ugovoru na dve i po godine, odlazi u kineski Guangzhou R&F, koji trenira Dragan Stojković Piksi. Prema pisanju medija, ugovor sa kineskim klubom “težak” je 5,8 miliona evra po sezoni.
Sa omladinskom reprezentacijom Duško Tošić 2007. godine osvaja srebro na Evropskom prvenstvu U12 u Holandiji.
Za seniorsku reprezentaciju Srbije prvi put je nastupio 15. novembra 2006. godine, i to u prijateljskoj utakmici protiv Norveške. Učestvovao je i na Olimpijadi u Pekingu, a u dresu reprezentacije je odigrao ukupno 18 mečeva i postigao jedan gol.
Do početka meča 2. kola Lige šampiona između Intera i Crvene zvezde je ostalo manje od sat vremena. Nažalost, “delija” neće da bude na jednom od...
Večiti derbi bio je prilika da u Beograd stignu mnogobrojni predstavnici klubova i skauti kako bi na delu videli fudbalere Partizana i Crvene zvezde. Kao što...
(Od specijalnog izvestača iz Dohe) Podrška sa tribina bila je fantastična. Navijači su došli sa raznih strana, a uglavnom u četvrtak iz obližnjeg Dubaia. Pored poraza...
Skorašnji komentari