MaxBet Sport

Ovo je pojednostavljena verzija strane. Idi na originalni članak.

Parker sanja evropski NBA tron dok ASVEL gubi milione

Copyright: KW Yuen via Guliver

Toni Parker ne odustaje od velikog plana za ASVEL uprkos finansijskom udaru koji je već promenio izgled ekipe. Četvorostruki NBA šampion želi da klub iz Vilerbana uvede u novo takmičenje i jednog dana sa njim osvoji NBA Evropu.

ASVEL je tokom leta za samo nekoliko nedelja prošao put od projekta koji je trebalo da promeni odnose snaga u evropskoj košarci do kluba primoranog da prepravlja gotovo svaki važan plan.

Toni Parker, međutim, nastavlja da razmišlja dugoročno. Legendarni francuski plejmejker, koji je preuzeo i ulogu trenera, veruje da bi upravo NBA Evropa mogla da otvori novo poglavlje u istoriji kluba.

– Moj san bio bi da jednog dana osvojim NBA Evropu sa ASVEL-om. To bi bilo ogromno – rekao je Parker u intervjuu za Legend, a prenosi Eurohoops.

Alimpijević izabrao 18 igrača: Jokić predvodi Srbiju, na spisku i mladi Kusturica

Parker u NBA Evropi vidi spas i veliku poslovnu priliku

Za Parkera nova liga nije samo sportski izazov. Nekadašnji as San Antonio Sparsa smatra da bi ASVEL, u slučaju uspešnog pokretanja NBA projekta na Starom kontinentu, mogao da postane izuzetno vredna investicija.

NBA i FIBA ciljaju jesen 2027. godine kao termin za početak novog evropskog takmičenja. Plan predviđa ligu sa 16 klubova, od kojih bi 12 imalo stalno mesto, dok bi četiri učesnika svake sezone dolazila kroz kvalifikacije. Konačan sastav i svi detalji projekta još nisu ozvaničeni.

Parker već duže pokušava da pozicionira ASVEL kao jednog od kandidata. Klub ima dugu tradiciju, modernu dvoranu i nalazi se na velikom francuskom tržištu, ali će za ulazak u društvo najambicioznijih evropskih projekata morati da pokaže i finansijsku stabilnost.

Upravo je to trenutno najveći problem.

Platio skoro milion da napusti Barselonu: Šengelija ima novi klub

Od rekordnog budžeta do bolnog povlačenja

ASVEL je prvobitno planirao budžet od čak 59 miliona evra za sezonu 2026/27. Taj iznos omogućio je Parkeru da dogovori dolaske Silvena Fransiska, Armonija Bruksa, Nika Vajlera-Beba i drugih zvučnih imena.

Kada investicioni sporazum nije završen na vreme i nisu dostavljene tražene finansijske garancije, klub je francuskom kontrolnom telu predstavio rezervni plan od oko 24 miliona evra. Budžet je tako praktično preko noći smanjen za približno 35 miliona.

Posledice su brzo postale vidljive. Fransisko je napustio klub bez odigrane zvanične utakmice, dok je Bruks prešao u Valensiju na pozajmicu. Neizvesnost je zahvatila i ostala skupa pojačanja, kao i prvobitno zamišljen stručni štab.

Parker je priznao da ASVEL mora da donese teške odluke, ali tvrdi da dugoročna vizija nije napuštena. Njegov zadatak sada više nije samo da vodi ekipu sa klupe, već i da sačuva projekat čiji su temelji ozbiljno uzdrmani.