PENAL, PREČKA I NESREĆNI GOLOVI Da li je Proleter zaslužio više protiv Beograđana?

,

Partizan – Proleter 1:0. Proleter – Crvena zvezda 0:1. Iz dva susreta sa naša dva najveća i najtrofejnija fudbalska kluba, novosadski superligaš nije uspeo da osvoji nijedan bod. Da li je zaslužio da bude drugačije?

BUNDESLIGA: Kvota u MaxBetu na pobedu Frajburga protiv Majnca je 2.00.

Proleter je verovatno najprijatnije iznenađenje ove sezone u Superligi Srbije. Klub iz Slane Bare igra treću godinu u elitnom društvu, a posle nepotpunog 15. kola zauzima šestu poziciju na tabeli. Ipak, mogao je da bude i bolji, da nije pao na najtežim ispitima.

U subotu nije uspeo da osvoji ni bod u Humskoj ulici, a zaslužio je. Tvrdom, odbrambenom postavkom izabranici Branka Žigića, rođenog brata daleko poznatijeg Nikole Žigića, držali su crno-bele na konopcu.

Da je ostalo 0:0, pričali bi o 29. godišnjem Nikoli Petriću kao o junaku meča. Nekadašnji golman Borca, Čukaričkog, Mladosti i Bromapojkarne je u 60. minutu odbranio jedanaesterac Filipu Holenderu.

Posle toga je u 90. minutu Jovan Ilić zatresao prečku gola Aleksandra Popovića, umalo je Proleter poveo, a umesto toga je u sledećem napadu primio gol. Neiskustvo, malo i nesreće, tek posle centaršuta Aleksandra Miljkovića lopta je došla do Holendera, koji je nekako u padu uspeo da je prosledi u mrežu. Možda i nezasluženo, Partizan je pobedio.

Ogromna zahvalnost momcima na želji, trudu, zalaganju… Prvenstveno na igri. Pokazalo se da je to nažalost bilo malo da bismo odneli bod. Dokazali smo da imamo najbolju odbranu u ligi pored Zvezde, ali nismo došli u Humsku da se branimo, već da odemo bar sa bodom. Pogodili smo prečku u finišu utakmice, nije htela lopta u gol. Ne bih umanjujem pobedu Partizana, oni su imali penal, nisu dali gol zahvaljujući našem golmanu. Šteta za Proleter kao klub – rekao je Žigić posle utakmice.

Ništa lakše nije u avgustu ove godine ni Zvezda došla do bodova protiv Proletera. Između evropskih utakmica sa gibraltarskom Evropom i Tiranom morali su Beograđani da putuju u Novi Sad, na megdan sa Žigićevim timom. Proleter je odigrao slično kao protiv Partizana, defanzivno i čvrsto, a crveno-beli su se mučili.

Možda je Proleter i oštećen u finišu prvog poluvremena, mada su kasnije iz FSS tvrdili da nije. Aleksandar Katai je loše zahvatio loptu u svom šesnaestercu i ona mu se odbila u ruku. Sudija Dragan Čolović nije pokazao na belu tačku.

Od starte nove sezone na snazi je pravilo da ne može da se svira kazneni prekršaj u tzv. drugom kontaktu, a primer iz Novog Sada kad Katai igra prvom glavom, pa pogađa sebe u ruku je upravo taj. Pritom, Katai nije ni štitio gol, tako da je sve čisto – rekao je tada posmatrač FSS Zdravko Jokić.

Bezidejna Zvezda je slomila otpor Proletera tek u 77. minutu. Gol je iz slobodnog udarca postigao lepim šutem El Fardu Ben.

Proleter je tako ostao na nuli protiv “večitih rivala”, pa zato trenutno ni ne zauzima neko od mesta koji vode sledeće sezone u Evropu. Ipak, ima još dovoljno vremena da se i to okrene. Pogotovo ukoliko igrači novosadskog kluba budu verovali u ono nepisano pravilo u sportu da se sve, pa i sreća, u nekom trenutku vrate.