PLAVA BAJKA Sezona kada je Birmingem osvojio Liga kup

Engleski fudbal

,

Danas pišem o jednoj bajci. Jednoj bajci koja se odigrala pred našim očima 2011. godine. (Sky sports)

Upravo završeni Liga kup je osvojio Mančester siti, četvrti put u nizu, pa teško da bih mogao nešto novo da napišem o tome.

Bitno je da znate da su dostigli Liverpul sa osam trofeja u ovom takmičenju. Gvardiola je dostigao Brajana Klofa i Žozea Murinja sa četiri trofeja, a Serhio Aguero i Fernandinjo su postali igrači sa najviše osvojenih Liga kupova – čak šest.

Siti je čak dostigao rekord od četiri u nizu koji je Liverpul postavio osamdesetih.

“Građani” ne mogu do kvadripla ali redovno pune svoje vitrine trofejima svake godine i pretiču klubove na toj večitoj listi.

BRENTFORD – ROTERAM 1-1&D2+, VODENIČARI SU VEĆ ISPALI

Odlučio sam da umesto običnog teksta danas pišem o jednoj bajci. Jednoj bajci koja se odigrala pred našim očima 2011. godine.

Birmingem siti se te sezone borio za opstanak u Premijer ligi, a Aleks Mekliš je u januaru doveo Obafemi Martinsa kako bi pojačao napad. Velika plata velikog Nikole Žigića činila ga je metom svake prozivke navijača za svaku lošu igru tima.

Sve će se to uskoro promeniti.

Od starta Liga kupa žreb je išao na ruku „plavima“.

Prvo kolo su preskočili kao premijerligaš, a u drugom su izvukli Ročdejl iz Lige 1. Pred 6.431 gledaocem na Sent Endrjuzu domaći su čak dva minuta gubili, ali dobili su na kraju 3:2. Menadžer nije izveo prvu postavu, a kasno u drugom poluvremenu mogli smo da vidimo živahnog Nejtana Redmonda u svom debiju. Sa 16 godina postao je drugi najmlađi igrač u istoriji kluba posle Trevora Frensisa.

U trećoj rundi ponovo na svom terenu i ponovo tim iz Lige 1. Pao je MK Dons 3:1 lagano.

Letnja pojačanja Aleksandr Hleb i Nikola Žigić postigli su svoje prve golove za klub.

Letnja pojačanja Aleksandr Hleb i Nikola Žigić postigli su svoje prve golove za klub. Strelac je bio i Krejg Gardner, a sva tri gola postigli su u četiri minuta. Aron Vilbraham je samo postigao utešni gol na kraju.

Brentford u četvrtoj rundi značio je treći klub i Lige 1 i treću vezanu utakmicu na svom terenu. Lepo je rekao Pol Merson jednom „Ligu osvajaš ti, a Kup ti osvaja žreb“. Brentford nije bio ni nalik Ročdejlu i MK Donsima. Sem Vud je uhvatio volej zbog koga su „pčelice“ vodile sve do 92. minuta kada je izjednačenje doneo Kevin Filips. Utakmica je otišla na penale i Birmingem je dobio 4:3. Stiven Kar je posle izjavio:

– Nismo igrali dobro i provukli smo se tu. Uvek postoji onaj ključan momenat u kupovima, a ovo je bio naš. To je onaj momenat kad pomisliš – imamo šansu da osvojimo.

ČARLTON – KRU ALEKS 1&2-5, DOMAĆI MORAJU DO PLEJ-OFA KAKO GOD

U narednoj rundi čekala ih je Aston Vila, gradski i najveći rival.

Utakmica je podigla ogromnu tenziju. Inače se ovakve utakmice stavljaju u ranije termine vikendima da bi se navijači manje napili do početka. Ipak, ovo je bio kup i to Liga kup. Dakle, sredina nedelje i pod reflektorima. Prvi put posle 2003. kada je bilo udaranja glavama, dva crvena kartona i tuča na tribinama.

Posle samo 12 minuta domaći su vodili na Sent Endrjuzu. Kameron Džerom spojio je Li Bojera sa loptom, a Ričard Dan ga je srušio nepropisno. Penal je izveo Sebastijan Larson bez problema. Gabrijel Agbonlahor koji je uživao u derbijima izjednačio je pre poluvremena. Već kada se očekivalo da utakmica ode u produžetke Džerom i Žigić su kombinovali i Srbin je doneo ključni gol.

Posle poslednjeg zvižduka bila je invazija navijača na teren, poleteli su razni predmeti među kojima i stolice. To je donelo kaznu 20.000 funti, ali koga briga. Žigić je odjednom bio heroj!

Lajam Ridžvel je rekao posle:

– Očekivali smo invaziju na teren, pa smo brzo pobedli u tunel. Atmosfera je bila nenormalna i videlo se koliko znači da dobijemo gradskog rivala. Posle toga smo počeli da sanjamo Vembli.

Vest Hem je bio poslednja prepreka pred finale. Siti je izgubio prvu utakmicu 2:1, a Karlton Kol koji je bio strelac u Londonu, postigao je prvi gol i u Birmingemu da

potvrdi prednost „čekićara“. Na poluvremenu Aleks Mekliš je rešio da ide na sve ili ništa. Žigić je zamenio Derbišajera i cela dinamika se promenila. Vest Hem se povukao, a domaći su napali tražeći Žigića svakom loptom. Jedan Larsonov korner Li Bojer je zakucao u gol, a i Rožder Džonson je postigao iz kornera, samo glavom.

Utakmica je otišla u produžetke gde je sada Birmingem, kojeg su nosili navijači, imao momentum. Pošto je kapiten Stiven Kar presekao loptu prošao po strani vratio je povratnu Krejgu Gardneru koji je iz daljine šutirao taman toliko dobro da savlada Roba Grina.

Birmingem je u finalu Liga kupa niko nije verovao.

NJUPORT – SKANTORP 1, VELŠANI MOGU DO PLEJ-OFA

U finalu ih je čekao Arsenal sa Arsenom Vengerom. Klub i menadžer su videli i bolje dane, ali opet su bili izraženi favorite.

Njima je kapiten Fabregas bio povređen, ali u Birmingemu nisu imali Skota Dana, Martina Jiraneka, a i bivši Arsenalovci Dejvid Bentli i Aleksandr Hleb bili su povređeni.

Oprezni Mekliš postavio je samo Žigića u napad okruženog sa trkačkim veznim redom.

Stiven Kar i Ridžvel govore kako su ih Arsenalovci potcenili. Ridžvel govori:

– Kada smo pre utakmice u odelima izašli na teren da ga osetimo bili smo oduvani Vemblijem. Ja sam kao klinac gledao Liverpulove igrače kako su izašli u belim odelima i sada smo mi uradili isto. Onda smo videli Arsenalove igrače kako izlaze u trenerkama kao da je jedan običan dan za njih. Okrenuo sam se i rekao – momcima ovi misle da će samo da se pojave i pregaze nas. Hajde sad da im zagorčamo život, hajde da osvojimo prokletu stvar – rekao je Ridžvel i dodao:

– Naše instrukcije bile su odbrana „čovek na čoveka“ i trebalo je da pratiš svog do smrti. Svaki put kad neko primi loptu budi centimetar od njega. Prati ga kao senka, a kad dobiješ loptu probaj da nabiješ na Žigića. Žigić je bio magija za nas.

PITERBORO – DONKASTER 1&3+, SLAVLJE PLAVIH I PROMOCIJA

Utakmica je super počela za njih jer je Žigić postigao gol, naravno glavom. Slavlje nije dugo trajalo jer je Robin van Persi postigao gol sjajnim volej udarcem, ali se povredio prilikom tog poteza. Ušao je Niklas Bendtner, koji je nekada igrao u Birmingemu na pozajmici.

Obafemi Martins koji je postigao samo dva gola u sezoni. jer je bio povređen onda kada je klubu najviše trebao, bio je u igri samo šest minuta kada se desila ključna stvar. Ščesni i Košjelni imali su nesporazum, a Nigerijac je samo pokupio loptu između njih i nije mogao da promaši. Vremena je bilo premalo da se Arsenal vrati.

Birmingem je osvojio svoj drugi trofej u svojoj istoriji, a klub je osnovan 1875. godine. Martins je postigao najvažniji gol u klupskoj istoriji.