Ostali sportovi
PLIVAJ JUNAČINO Pre deset godina Čavić doneo Srbiji prvu olimpijsku medalju (VIDEO)

Olimpijske igre u Pekingu 2008. zauvek će ostati u sećanju našim navijačima. Prvi put od 1912. Srbija se kao samostalna država takmičila na olimpijskim igrama. U Kini su osvojene tri medalje. Bronze su pripale teniseru Novaku Đokoviću i vaterpolistima, a srebrna Miloradu Čaviću u plivanju 100 metara delfin. Čavić je tako postao prvi sportista koji je Srbiji doneo olimpijsku medalju.
Srbin rođen u Anahajmu je još kao tinejdžer pokazivao da je kadar za velike rezultate. Igre u Pekingu su mu bile treće. U Sidneju 2000. se nije proslavio, a četiri godine kasnije u Atini je imao neverovatan peh. U polufinalu na 100 metara delfin stilom je na polovini trke bio vodeći, a onda mu je u kostim ušla voda što ga je usporilo, pa je na cilj stigao poslednji.
Nije ga to obeshrabrilo, a te 2008. je zablistao u punom sjaju. Prvo je u martu na Evropskom prvenstvu u Ajndhovenu osvojio zlato na 50 metara delfin. Ipak, na dodeli medalja se pojavio u majici na kojoj je pisalo “Kosovo je Srbija”, pa je odmah diskvalifikovan. Svu energiju je usmerio ka Olimpijskim igrama.
U Pekingu se takmičio u dve discipline na 100 metara slobodnim i delfin stilom. Iako je u kvalifikacijama slobodnim stilom imao šesto vreme i plasirao se u polufinale odlučio je da se ne takmiči u ovoj disciplini, već da se skoncentriše smao na delfin. To se ispostavilo kao pametna odluka.
U kvalifikacijama je ostvario najbolje vreme postavivši novi olimpijski rekord (50.76 sekundi). I u polufinalu je imao najbolji rezultat (50.92). Usledilo je finale i sudar sa velikim Majklom Felpsom koje je održano baš na današnji dan pre deset godina.
Iako plivanje nije spadalo među najpopularnije sportove u našoj zemlji, mnogi stanovnici Srbije su se probudili u tri sata ujutro kako bi gledali trku. I nisu pogrešili. Gotovo niko nije imao dilemu da će o zlatnoj medalji da odlučuju Felps i Čavić. Posle 50 metara je naš plivač bio prvi sa 28 stotinki ispred Amerikanca Krokera, dok Felps nije bio ni treći. Ipak, potom je Felps dao gas i do same završnice se vodila neizvesna trka. Tihu avgustovsku noć u Srbiji je razbudio povik komentatora RTS Radoslava Simića: “Ajmo Milorade. Plivaj junačino”.
Na kraju je ipak Felps stigao do zlata sa rezultatom 50.58 sekundi. Prema zvaničnoj ststistici Čavić je bio drugi sa samo stotinku sporijim vremenom (50.59) i novim evropskim rekordom. Tada je nastala prava drama jer su iz našeg tima odmah uputili žalbu smatrajući da je Čavić bio prvi. Žalba je ubrzo odbijena.
I deset godina kasnije ostaje dilema ko je pobedio. Stiče se utisak da je naš plivač prvi stigao do cilja, ali da nije dovoljnom snagom pritisnuo senzor. Ipak, sam Čavić nije bio nezadovoljan.
– U potpunosti sam zadovoljan sa ostvarenim rezultatom. Verujem d aće me narednih godina ljudi zaustavljati na ulici i govoriti da sam ja pobedio u trci. Ako se budemo ponovo sastali tada ću da ga pobedim – rekao je posle trke Čavić.
Novi duel dogodio se naredne godine na Svetskom prvenstvu u Rimu. Naš plivač je prvo osvojio zlato na 50 delfin, a onda je na duplo dužoj deonici u polufinalu isplivao 50.01 sekundi i tako postavio novi svetski rekord. Amerikancu je bačena rukavica u lice.
“Većni grad” bio je poprište još jednog istorijskog duela u bazenu. Čavić je u finalu isplivao trku u vremenu 49.95, ali je to bilo dovoljno samo za srebrnu medalju. Ponovo je Felps bio brži sa vremenom 49.82 što je i danas važeći svetski rekord. Čaviću je za utehu činjenica da je njegov rezultat i dalje rekord Evrope.
Posle je imao ozbiljnih problema sa leđima, pa je morao na operaciju. Ipak, bio je u potpunosti spreman za Olimpijske igre 2012, a odlučio je da posle takmičenja u Londonu završi karijeru. U finalu na 100 metara delfin zauzeo e četvrto mesto sa vremenom 51.81. Zlato je pripalo Felpsu sa rezultatom 51.21.
Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, preteće, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Strogo je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija MaxbetSport.rs ima pravo da ne odobri komentare koji su uvredljivi, koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca ovog portala. Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije MaxbetSport.rs.