PREOKRETI, IZNENAĐENJA… Sedam kultnih finala FA Kupa

Engleski fudbal

,

Posle poslednje zvižduka krenulo je slavlje Vimbldona, a komentator BBC-ja Džon Motson rekao je rečenicu koja je ušla u istoriju: „The Crazy Gang have beaten the Vulture Club.“ (Foto: Tviter)

U prekopavanju istorijskih tema jer se kao što vidite ništa ne dešava i još ne znamo kada će početi, došao sam na ideju da pišem o engleskoj svetinji – FA kupu i njegovim legendarnim finalima.

Pošto sam pisao „Sedam legendarnih izjava Brajna Klofa“ i „Sedam legendarnih izjava Ijana Holoveja“ rešio sam da nastavim sa brojem 7 i toliko finala uvrstim u ovaj tekst.

Utakmice koje su otišle u istoriju i koje bi svi obožavaoci trebalo da znaju su sledeće.

1953. BLEKPUL – BOLTON 4:3 a.k.a. Stenli Metjuz finale

Ovo je možda i najpoznatije finale FA kupa ikada! Ovo je finale koje je obeležio Ser Stenili Metjuz, jedini fudbaler koji je još za vreme karijere dobio titulu Ser.

Naravno, ne može se reći da je ovo finale bilo samo u vezi Metjuza, naročito zato što je Sten Mortensen, još jedan legendarni fudbaler, postigao het-trik.

Oko 100.000 ljudi gledalo je kako Blekpul gubi 3:1, posle golova Neta Lofthausa, Vili Moira i Erika Bela u 55. minutu, a onda je usledio preokret. Stenli Metjuz uzeo je utakmicu u svoje noge i počeo da pravi haos po desnoj strani Trotersa. Iz greške odbrane Mortensen je postigao drugi gol, a zatim iz slobodnog udarca pogodio mrežu u 89. minutu. Kultni momenat došao je u sudijskoj nadoknadi kada je Metjuz prošao svog čuvara i dao povratnu loptu za Bila Perija koje je zakucao za 4:3.

Voljeni sin Engleske Stenli Metjuz konačno je došao do trofeja u svojoj 38. godini, a ovo je do danas jedini trofej u vitrinama Blekpula.

1966. EVERTON – ŠEFILD VENZDEJ 3:2

Pre nego što će Engleska postati prvak sveta odigrano je još jednu kultno finale FA kupa sa neverovatnim preokretom.

Venzdej je poveo u prvih pet minuta, a nešto pre sat vremena igre golom Dejvida Forda došli su do 2:0. Onda je usledio ludi preokret „karamela“. Majk Trebilkok je u pet minuta postigao dva gola i izjednačio. Ošamućene „sove“ dokusurio je Derek Templ 15 minuta pre kraja.

Osvajanje Evertonovog trećeg FA kupa, prvog još od Diksija Dina, sa tribina Vemblija gledali su i Pol Mekartni i Džon Lenon.

1973. SANDERLAND – LIDS 1:0

Pitate se otkud ova utakmica sa samo jednim golom među preokretima i goleadama, a čak nisu ni “neki klubovi”.

Odgovor se krije u tome da je ovo jedan od najvećih šokova u istoriji kupa. Lids je tada bio jedan od najvećih klubova u zemlji, a Sanderland je bio u drugoj ligi. Malo podseća na Vigan – Mančester siti, ali Vigan je tada bio prvoligaš.

„Crne mačke“ je tada vodio Bob Stoko, to je onaj čika što ima statuu ispred Stadiona svetlosti, a heroj utakmice bio je golman Džim Mongomeri. Pošto su poveli golom iz kornera u prvom poluvremenu, golman Sanderlanda je imao niz neverovatnih odbrana i sačuvao rezultat.

Stoko je posle poslednjeg zvižduka trčao preko celog terena da zagrli svog golmana. Ovo je poslednji trofej koji je Sanderland osvojio.

1979. ARSENAL – MANČESTER JUNAJTED 3:2

Finale kupa u kome su igrali Arsenal i Mančester junajted, u kome su viđena dva preokreta i u kome je palo pet golova mora da bude na ovoj listi.

Na krilima Lajama Brejdija Arsenal je već do poluvremena vodio sa 2:0, jer je Irac asistirao i Brajanu Talbotu i Frenku Stejpltonu. Svi su mislili da utakmica ulazi u laganu završnicu čak i kada je Gordom MeKvin postigao gol u 86. minutu verujući da je utešni. Međutim, dva minuta pkasnije Semi MekLroj izjednačava na 2:2.

Samo minut posle Lajam Brejdi ponovo briljira u sredini i nalazi Riksa koji centrira, a Alan Sanderland se na drugoj stativi baca i unapred i glavom zakucava za 3:2.

Jedan od pobednika je Brajan Talbot, kojem je ovo bio drugi vezani trijumf u kupu jer ga je sezonu pre osvojio sa Ipsvičom.

1987. KOVENTRI – TOTENHEM 3:2 na produžetke

Ovo je prvo finale za Koventri i njihov jedini trofej u istoriji kluba. Naravno, da su napravili iznenađenje i da je Totenhem sa Krisom Vodlom, Glen Hodlom i Osi Ardijesom bio favorit. Ovo je prvo finale, od ovih nabrojanih, u kome je bilo igrača koji nisu iz Britanije ili Irske.

Već u drugom minutu su Spursi poveli preko Klajva Alena, a već u osmom je Dejv Benet izjednačio. Geri Mabut je ponovo doneo predost belima iz Londona u 40. minutu, a na preokret nebesko-plavih je moralo da se čeka. U 62. minutu Kit Hučen je izjednačio glavom leteći kroz vazduh unapred kao Sanderlend osam godina pre. Utakmica je otišla u produžetke.

Ključni momenat desio se u 95. minutu kada je Geri Mabut skrenuo centaršut Lojda MekGrata u svoj gol. U timu Spursa bio je i sadašnji menadžer Kris Hjuton, a za Koventri je branio Stiv Ogrizović i igrao Siril Ridžis.

1988. LIVERPUL – VIMBLDON 0:1

Ako je ona pobeda Sanderlanda 1973. najveće iznenađenje onda je ovo drugo na toj listi. Malo ko je davao šansu dosta limitiranoj ekipi Donsa, dok su u Liverpulovoj postavi bili Džon Barns, Piter Bardsli, Stiv MekMahon, Džon Oldridž, Alan Hansen, branio je Brus Grobelar.

U 37. minutu Lori Sančez postigao je gol glavom na centaršut iz slobodnog udarca, koji je izveo Denis Vajs. Liverpul je imao šanse da izjednači, ali Džon Oldridž mogao je samo da gleda kako njegov penal brani Dejv Bisant. To je bio prvi penal odbranjen u finalima FA kupa.

Ne moram ni reći da je ovo jedini trofej Vimbldona. Eto, rekao sam.

1989. LIVERPUL – EVERTON 3:2

Znam da je čudno što sam od cele istorije stavio tri finala igrana u nizu krajem 80-ih, ali videćete zašto.

Ovo finale igralo se samo par nedelja posle Hilsboro tragedije i Mersisajd je ceo bio ujedinjen, a njihovi klubovi igrali su finale FA kupa. I to kakvo finale!

Džon Oldridž je doveo „crvene“ u vođstvo već posle četiri minuta, a izjednačenje preko Stjuarta MekKola, koji je ušao u igru, došlo je u poslednjem minutu utakmice. Otišlo se u produžetke gde je sada Ijan Raš doneo prednost Liverpulu, samo da bi ponovo MekKol izjednačio nešto kasnije.

Dva minuta posle drugog gola MekKola Džon Barns, jedan od najboljih igrača u Evropi u to vreme, prošao je po strani i centaršutem pronašao Raša koji donosi pobedu. Tri gola u produžecima za devet minuta!

Stjuart MekKol postao je prvi igrač koji je kao izmena postigao dva gola u finalu.

Voleo bih da mogu da nabavim ove utakmice i sve ih ponovo gledam, neke i jesam, moram priznati, uostalom zato su vam tu i ovi hajlajti.

Pre svega se nadam da ste svi dobro i da se čuvate, a onda se nadam i da će bilo kako u Engleskoj biti odigrana ova sezona do kraja.