Senegal juri prvu, Alžir drugu krunu!

Bojan Brezovac

,

(Foto: Beta/AP)

Ne pamti se zanimljivije prventvo na afričkom kontinentu od ovog. Svaka utakmica je donosila pregrš uzbuđenja, odličnih poteza, promašenih šanci, srceparajućih poraza, ali sada sve staje u poslednjih 90 minuta. Stigli smo do finala Kupa Afričkih nacija. U njemu se sastaju Senegal i Alžir. Utakmica je zakazana za petak sa početkom od 21 čas.

MAXBET ASISTENCIJA

SENEGAL – ALŽIR UG 0-2, PX

Alžir je u polufinalu uspeo da savlada Nigeriju posle regularnog dela igre sa 2:1 (1:0). Alžirci su poveli golom Trost-Ekonga koji je smestio loptu u svoju mrežu, da bi Igalo izjednačio iz penala u pravom trenutku, u 72. minutu meča. Ipak, Rijad Marez iz slobodnog udarca u golmanov ugao postavlja konačan rezultat po isteku nadoknade vremena za radost navijača Alžira i plač komentatora iz te države.

– Hvala svima, navijačima posebno koji su uvek verovali u nas. Igramo za njih. Ne mogu rečima da opišem koliko sam srećan što sam uspeo da pomognem svom timu da prođe do finala. Igraćemo protiv opasnog protivnika koji je takođe gladan pobede, oba polufinala su završena posle dramatičnog finiša. To je draž sporta, a posebno fudbala. Očekujem da će slično biti i u finalu, nadam se našoj pobedi – rekao je Marez.

Senegal je tek u produžecima stigao do gola koji ga je odveo u finale, pobedivši Tunis. Jedini pogodak na meču postigao je reprezentativac Tunisa Dilan Bron, koji je loptu sproveo iza leđa svog golmana.

Taj detalj se dogodio u 100. minutu utakmice. Meč su obeležila dva promašena penala, najpre je Feržaniju Sasiju šut odbranio golman Senegala Alfred Gomis, u 75. minutu, a svega četiri minuta kasnije njegov kolega na suprotnoj strani Muez Hasen je osujetio pokušaj Anrija Seveta.

– Uspeo sam da odbranim penal koji nam je možda i doneo plasman u finale. Ovo je velika stvar za našu zemlju i naš tim. Borili smo se da dođemo do ovog momenta i nećemo sada stati. Ne verujem da je iko mislio da ćemo uspeti da dođemo do samog finala, ali smo pokazali pravi timski duh – rekao je Gomis.

Kada se pogleda statistika, jasno se vidi ko je favorit. Alžir je u grupnoj fazi takmičenja ove godine već uspeo da nadigra Senegal sa minimalnih 1:0. Ipak u finalima se nikada ne zna, zato su te utakmice i najzanimljivije.

Pomenuta dva tima su se do sada sastajala četiri puta u Kupu Afričkih nacija, Senegal nikada nije uspeo da ostvari pobedu. Imaju samo jedan nerešen rezultat.

Alžir je do sada osvojio jednom ovo veliko takmičenje, sada već davne 1990. godine. Senegal nikada nije bio šampion. Samo je jednom do sada igrao u finalu.

Svi ovi statistički podaci su tu da vam pomognu, ali ovo je fudbal. Sve je moguće. Na nama je da samo gledamo i uživamo.