REPREZENTACIJE

SKENER MAXBET SPORTA Radonjić, Lukić i Jović pokazali šta znaju, Milenković i Tadić ostali na Marakani

,

Luka Jović protiv Mađarske (Foto: Beta/AP)

Fudbalska reprezentacija Srbije je odigrala znatno bolju utakmicu u nedelju, nego što je to uradila prošlog četvrtka protiv Škotske. Ni to nije bilo dovoljno da se savlada Mađarska, meč u Budimpešti je završen 1:1, pa je vrlo izvesno da će “orlovi” da se presele u C diviziju Lige nacija.

LIGA NACIJA: Kvota u MaxBetu na pobedu Francuske protiv Švedske je 1.60.

Videli smo pet promena na terenu i jednu na klupi, u odnosu na meč sa Škotskom tri dana ranije. Selektor Ljubiša Tumbaković je bio na tribinama zbog suspenzije, a ovog puta starteri nisu bili Sergej Milinković-Savić, Filip Kostić, Stefan Mitrović, Aleksandar Mitrović i golman Predrag Rajković.

Posle 90 minuta u Budimpešti, možemo da zaključimo da je šteta što se na klupi nisu našli i Nikola Milenković i Dušan Tadić. Njima dvojici je bilo najteže da se “prešaltaju” sa utakmice protiv Škotske na Mađarsku i nekako su bili dekoncentrisani tokom većeg dela meča.

No, krenimo redom:

Marko Dmitrović – Zaustavio je u prvom poluvremenu dva šuta Sobosalaja, a posebno je nezgodan bio onaj iz 36. minuta. Ipak, golman “orlova” je bio potpuno nemoćan u 39. minutu. Na cedilu ga je ostavio Milenković, koji je odlutao sa svoje pozicije i Zoltu Kalmaru nije bilo teško da postigne gol za 1:1. U drugom poluvremenu je mirno i samouvereno otklonio svaku potencijalnu opasnost. Ocena: 7.

Nikola Milenković – Ponovo nije bio siguran kada treba da preda loptu. U 33. minutu je pokušao da proigra napadače, dodao je loptu u noge rivalu, a kontranapad se završio opasnim, ali srećom nepreciznim šutem Sobosalaja. Već u sledećem napadu je Milenković ponovio grešku, posle koje su Mađari imali korner. Definitivno se mučio sa koncentracijom, a zbog loše njegove odluke je Srbija primila gol u 39. minutu. Umesto da prepusti Sobosalaja Spajiću, Milenković je krenuo da ga juri, a iza sebe je ostavio prazan prostor. To su iskoristili Nikolić i Kalmar da odigraju dupli pas i da postignu gol. U drugom poluvremenu je zamenio poziciju sa Gudeljom, bio je u sredini štoperske trojke, a tu je pravio manje grešaka. Ustvari, nije napravio nijednu. To je bilo ipak nedovoljno da popravi utisak iz prvog poluvremena. Ocena: 5,5.

Uroš Spajić – Odlično je štoper Fejenorda otvorio utakmicu, a najčešće mu je direktan rival bio iskusni Nemanja Nikolić. Pokušavali su Mađari da daju gol upravo preko Spajića, tako što su slali lopte sa krila njemu iza leđa, Nikoliću u prostor. Čak tri takve akcije je Spajić sjajno osujetio klizećim startovima. Za gol u 39. minutu nije kriv, krenuo je da preuzme Sobosalaja, što je bio njegov posao. U drugom poluvremenu je pokušavao da učestvuje više u građenju napada, čak je u nekoliko navrata i izneo loptu na protivničku polovinu. Posle jedne takve akcije, u 64. minutu, “orlovi” su izgubili loptu, pa je Spajić morao da pravi faul zbog kojeg je dobio žuti karton. Bio je defanzivac Fejenorda najbolji igrač u poslednjoj liniji Srbije u nedelju. Ocena: 6,5.

Nemanja Gudelj – Ponovo je Tumbaković rešio da stavi vezistu Sevilje na štopersku poziciju, a zamisao je bila da on započinje napade. Nije to bilo katastrofalno, ali ni idealno rešenje. Nekako je Gudelj bio rastrzan između ofanzive i defanzive. Mnogo bolje je to delovalo u drugom poluvremenu, kada je prešao na poziciju desnog štopera, a Spajić preuzeo ulogu kreativnog defanzivca. Tada se Gudelj posvetio samo odbrani, a to je ovog puta korektno radio. Samo mu je jednom Holender pobegao, ipak Dmitrović je dobro reagovao. Ocena: 6.

Darko Lazović (do 57. minuta) – Nije se video preterano Lazović u Budimpešti. Vodio je bitku sa Partizanovim Filipom Holenderom, više je vodio računa da mu on ne prođe nego što je učestvovao u ofanzivnim akcijama. U jednom od retkih izetanja napred je zadobio udarac, pa je zbog povrede morao da izađe ranije. Ocena: 6.

Nemanja Maksimović (do 62. minuta) – Dobio je žuti karton već u 30. minutu, zato što je požrtvovano, ali i neoprezno uklizao da izblokira jedan šut sa dvadesetak metara od gola. Lopta ga je pogodila u ruku, a Mađari su imali dobru priliku iz slobodnog udarca koju nisu iskoristili. Povukao je početkom drugog poluvremena jedan dobar kontranapad, ali je potom loše dodao loptu. Bio je pod faulom. Sve u svemu, korektna partija, ali ništa više od toga. Ocena: 6.

Filip Holender i Nemanja Maksimović (Foto: Beta/AP)

Saša Lukić – Najbolja utakmica veziste Torina u dresu reprezentacije Srbije do sada. On je započeo onu akciju koja je u 17. minutu završena pogotkom. Potom, lepo se ubacio iz drugog plana u 35. minutu, ali je njegov šut bio veoma neprecizan. Naivno je dobio žuti karton na početku drugog poluvremena, pošto je udario Nađa laktom i tako napravio faul u napadu. U drugom poluvremenu se potpuno uživeo u ulogu kreativca, povezivao je sredinu i napad, a u dva navrata je bio blizu toga da upiše asistenciju. Posebno je dobar bio onaj potez u samom finišu, kada je na tacni poslužio Gaćinovića. Šteta što je taj šut izblokiran. Ocena: 7.

Mihailo Ristić (do 62. minuta) – Relativno neprimetan tokom svih sat vremena, koliko je proveo na terenu. Nije ga bilo previše ni u ofanzivi, ali nije imao problema ni u defanzivi. Prosečna partija. Ocena: 6.

Dušan Tadić (do 79. minuta) – Videlo se u Budimpešti ponovo da se kapiten Ajaksa i naše reprezentacije muči sa formom i da je u minus fazi. Ponovo je tokom većeg dela utakmice bio daleko od lopte. Jedno dobro dodavanje za Jovića u finišu prvog poluvremena, i to posle spore reakcije, nije bilo dovoljno od igrača koji bi trebalo da bude lider reprezentacije. Činjenica da se Jović više puta našao u šansi u poslednjih 10 minuta nego dok je Tadić bio na terenu dovoljno govori o učinku kapitena. Ocena: 5,5.

Nemanja Radonjić (do 79. minuta) – Brz je kao vetar, a to je i njegova najveća vrlina. Upravo zahvaljujući toj brzini postigao je gol u 17. minutu. Sjajno je ispratio akciju Lukića i Jovića, fenomenalno je pobegao čuvarima i potom pogodio. Istina, bio je sebičan u toj situaciji, mogao je da proigra Tadića koji bi onda gađao na prazan gol, ali to sada ni nije važno. Kasnije je međutim nestao. Često je pokušavao sam da probije, ali svaki njegov pokušaj su Mađari lako zaustavljali. Problem je nastajao što se Radonjić potom nije uključivao u defanzivu, već je sa iste pozicije gde je izgubio loptu posmatrao šta se dešava. Mogao je neposredno pre izmene da postigne i drugi gol, posle centaršuta Gaćinovića, ali je njegov šut glavom izblokiran. Posle svega, ostavio je solidan utisak. Sigurno da može i bolji. Ocena: 7.

Luka Jović – Upisao je asistenciju za gol Radonjića, pošto mu je glavom spustio loptu u prostor. Posle toga je i sam mogao da se upiše u strelce u 27. minutu, ali je bio neodlučan posle asistencije Tadića i kasno je krenuo ka lopti. Doneo je “orlovima” nešto drugačiji kvalitet u odnosu na prvog centarfora Aleksandra Mitrovića, pošto je opasniji od njega sa loptom u nogama. Imao je još dva dobra dodavanja na poslednjoj trećini terena, ka Tadiću i Radonjiću, ali se ona nisu pretvorila u nešto više. Posle ulaska Milinković-Savića umesto Tadića dobio je više upotrebljivih lopti i našao se u dve izuzetno dobre prilike. Prvo je šutirao za malo neprecizno desnom nogom posle asistencije Lukića, a potom mu je i golman Dibuš zaustavio šut posle ubačene lopte Milinković-Savića. Mogao je da izraste ove nedelje u apsolutnog heroja nacije, samo da je imao više sreće. U Budimpešti, ali i u četvrtak. Ocena: 7.

IZMENE:

Mijat Gaćinović (od 57. minuta) – Učestvovao je nešto više u ofanzivnim akcijama od Lazovića. Imao je jedan upotrebljiv centaršut, koji Radonjić nije pretvorio u gol. Potom, u 86. minutu se našao u odličnoj prilici posle centaršuta Lukića. Šut mu je bio izblokiran. Ocena: 6,5.

Marko Grujić (od 62. minuta) – Ušao je umesto Nemanje Maksimovića, sa istim zadatkom koji je on imao – da kvari igru protivnika. Radio je to dovoljno dobro, Mađari su imali problem u poslednjih pola sata da kreiraju ijedan smisleniji napad. Šteta što Grujić nije učestvovao više u ofanzivnim akcijama, pošto definitivno ima kvalitet da napravi razliku. Ovog puta je to radio Lukić, a on mu je ostajao iza leđa. Ocena: 6.

Filip Mladenović (od 62. minuta) – Kao i protiv Škotske, levo krilo je proradilo njegovim ulaskom u igru. Posle svega je ostao utisak da je on na oba meča trebalo da bude starter, mada je pitanje kako bi sve izgledalo da je proveo 180 minuta na terenu. Učestvovao je Mladenović u nekoliko akcija, preuzeo je izvođenje kornera posle kojih su “orlovi” pretili. Na kraju ipak nije promenjen rezultat. Ocena: 6,5.

Sergej Milinković-Savić (od 79. minuta) – Za to malo vremena što je proveo na terenu imao je više uticaja na igru “orlova” od Dušana Tadića u ostatku utakmice. Malo je nedostajalo da upiše asistenciju, ali je golman Mađarske odbranio šut Jovića. Trebalo je da vezista Lacija dobije ranije šansu. Premalo vremena na terenu da bi bio ocenjen.

Dušan Vlahović (od 79. minuta) – Centimetar ili dva su ga koštali da se podigne zastavica linijskog sudije u samom finišu utakmice. Da nije, našao bi se najmlađi igrač Srbije u nedelju u stopostotnoj prilici. Premalo vremena na terenu da bi bio ocenjen.

Stručni štab: Selektor Ljubiša Tumbaković je zbog suspenzije UEFA ovaj meč posmatrao sa tribina, sa mobilnim telefonom u ruci. Zvanično, Srbiju je sa klupe vodio Aleksandar Janković. Utakmica je dobro pripremljena, pet izmena u startnoj postavi u odnosu na tim koji je igrao u četvrtak je razmrdao “orlove” dovoljno da se oni solidno pokažu u Budimpešti. Možda bi bilo bolje da su na klupi ostali i Tadić i Milenković, no to je teško bilo da se proceni pre utakmice. Možda su baš zbog komunikacije između Tumbakovića i njegovih pomoćnika kasnile izmene, ali Mladenović i Milinković-Savić je trebalo da zaigraju ranije. Dobra je bila i odluka na poluvremenu da se rotiraju Milenković i Gudelj. Čvršće je delovala odbrana u nastavku meča. Ocena: 6,5.