Srbi ne pamte po dobrom sudiju meča sa Švajcarskom: Brih unakazio “orlove”

Zoran Kecman

,

Nije ostao u prijatnoj uspomeni Matiću: Feliks Brih (Foto: Printsrceen/Youtube)

Odluka FIFA da odredi Feliksa Briha iz Nemačke za glavnog sudiju meča između Srbije i Švajcarske 22. juna u Kalinjingradu, pomalo je uznemirila duhove među srpskim navijačima.

Ne zato što je sudija iz Minhena, inače doktor pravnih nauka nepoznat sudija, naprotiv, već što važi za jednog od strožijih i onih koji se lako hvataju za džep.

Istini za volju, Brih nije imao često prilike da sudi reprezentaciji Srbije, desilo se to u poslednjih pet godina samo jednom tačnije 6. septembra 2013. u kvalifikacijama za Mundijal 2014. u Brazilu, ali ne pamtimo ga po dobrom.

U tom meču na stadionu Crvene zvezde, Srbija je odigrala sa Hrvatskom nerešeno 1:1 i tako izgubila sve šanse da se plasira na završni turnir. Brih je bio na centru i njegovo suđenje na tom meču, barem iz ugla srpskih izveštača, ocenjeno je slabim i krajnje tendencioznim u korist Hrvata.

Brih je u trećem minutu propostio priliku da dosudi jedanaesterac za naš tim kada je u prodoru srušen Lazar Marković, a posebno je tolerisao grubu igru hrvatskih fudbalera, kojima je toliko gledao kroz prste koliko “orlovima” nije, pa je Nemanji Matiću u 75. minutu pokazao drugi žuti karton!

Istina, pet minuta kasnije, Nemac je isključio Josipa Šimunića pošto je zaustavio u kontri Miralema Sulejmanija, ali to je bilo toliko očigledno da nije imao kud.

Za njegovo ime, vezana je i jedna od najsmešnijih odluka u evropskom fudbalu. Samo mesec i po dana posle meča Srbije i Hrvatske, tačnije 18. oktobra, Brih je u prvenstvenom meču Bundeslige između Hofenhajma i Bajera iz Leverkuzena priznao u 70. minutu nepostojeći pogodak “farmaceutima”!

Štefan Kisling je šutirao glavom u spoljni deo mreže, ali se lopta kroz rupu provukla unutar gola tako da je Brih mislio da je sve regularno i pokazao na centar. Meč je završen pobedom Bajera od 2:1.

Možete zamisliti šta bi bilo da se tako nešto dogodi u Kalinjingradu…