KATAR 2022

TRIKOLORI OVERILI VIZU Mbape odveo Francuze u osminu finala, Danci sa “kengurima” na sve ili ništa (VIDEO)

Branko Sekulovic

,

Kilijan Mbape proslavlja gol u meču sa Danskom (Foto: Beta/AP)

Francuska je prva reprezentacija koja je obezbedila plasman u osminu finala Mundijala u Kataru! Zvanični prvaci sveta revanširali su se Dancima za dva praza u Ligi nacija, pobedili su sa 2:1 golovima Kilijana Mbapea, a što se Danaca tiče, njihov meč sa Australijom u poslednjem kolu biće bitka na “život ili smrt”.

Na meču Argentina – Meksiko, naša kladionica nudi kvotu 3.90 za igru X2&2+.

Posle laganih uvodnih minuta koji su prošli u takozvanom opopavanju pulsa, prvo uzbuđenje viđeno je u 13. minutu. Varan je pripretio glavom posle kornera, ali je jedan od defanzivaca Danske otklonio opasnost na drugoj stativi. Sedam minuta kasnije Kilijan Mbape se odlično ubacio između defanzivaca Danske i utrčao na dodavanje Grizmana, ali ga je Kristensen faulirao i tako ga sprečio da uđe u priliku za gol.

Pritiskali su Francuzi Dance, rešeni da im se baš na Mundijalu revanširaju za dva ovogodišnja poraza u Ligi nacija. I prvu pravu priliku videli smo u 21. minutu. Rabio je šutirao glavom posle centaršuta Dembelea sa desnog krila, ali je Kasper Šmajhel odlično odbranio. Sa druge strane, Danci više od pola sata nisu čestito prišli golu Francuza a kamoli zapretili. Francuzi zato jesu pretili. Mbape je u 31. minutu probio po levom boku i uputio centaršut na drugu stativu odakle je Kunde gađao dalji ugao, međutim, na pravom mestu našao se Hejbjerg i izblokirao njegov udarac.

VLAŽAN BARUT U PRVIH 45 MINUTA

Dva minuta kasnije novo uzbuđenje pred golm Danske. Grizman je posle kratke kombinacije sa Žiruom lukavo pokušao da iznenadi danskog golmana, gotovo iz mrtvog ugla, ali je Šmajhel nogom odbranio njegov udarac. I onda konačno u 36. minutu prva opasnija akcija Danske i prvi udarac ka golu Uga Lorisa. Kornelijus je istrčao kontru i iskosa sa desne strane gađao prvi ugao, ali je lopta prošla pored gola pa čuvar mreže Totenhema nije morao ni da interveniše.

Tu šansu Danske, Francuzi su shvatili kao opomenu pa su u finišu prvog poluvremena ponovo krenuli u atake. Žiru je ispratio centaršut Mbapea i ubacio se ispred defanzivca Danske, ali je sa sedam-osam metara uputio neprecizan udarac glavom. Velike probleme u prvih 45 minuta Dancima je po desnom krilu pravio Dembele. Odlično se ubacio u 40. minutu i zavrnuo na penaltik za Mbapea, koji je loptu poslao na tribinu.

Prvu prilika u nastavku utakmice imali su Francuzi u 56. minutu. Mbape se lako otarasio čuvara i šutirao slabijom nogom sa ivice šesnaesterca. Međutim, lopta je išla pravo u danskog golmana Šmajhela, pa je i ova šansa otišla u nepovrat. Grizman je na isteku 60. minuta imao solidnu priliku za gol. Utrčao je ispred Nelsona i pokupio dugu loptu Čuamenija, ali je potom gađao visoko preko gola.

Međutim, samo minut kasnije, Dancima nije bilo spasa – Francuska je povela! Kombinovali su Teo Ernandez i Kilijan Mbape po levom boku, bek Milana vratio je povratnu loptu na peterac za napadača Pari Sen Žermena, a ovaj je plasirao između dvojice danskih štopera u mrežu – 1:0, po igri i šansama svakako zasluženo vođstvo Trikolora.

Posle primljenog gola probudili su se konačno i Danci. Dva puta su probili po desnom boku u kratkom periodu i pripretili Francuzima, ali bez završnog udarca. Ipak, bila je to najava njihovog ekspresnog pvratka u meč! Kristensen je vratio utakmicu na početak! Andersenje na prvoj stativi najviše skočio posle centaršuta Eriksena iz kornera i loptu prebacio na drugu stativu, a Kristenses je pravovremeno utrčao i glavom matirao Uga Lorisa – 1:1!

LORIS SPREČIO POTPUNI PREOKRET

Izjednačenje je osokolilo Dance. Umalo da preokrenu rezultat u svoju korist za svega pet minuta! Jesper Lindstrem je šutirao iz neposredne blizine, ali je golman Trikolora Ugo Loris sprečio preokret. To je još jednom bio signal za Francuze da krenu napred, pa su u narednim minutima ponvo Danci bili pod pritiskom. Lepa prilika ukazala im se u 80. minutu. Rabio je uhvatio “makazice” na drugoj stativi posle centaršuta Tea Ernandeza, ali je bio neprecizan.

Međutim, pokazali su Danci da ni njih remi ne bi zadovoljio. Martin Brajtvajt je umalo režirao preokret u 81. minutu, iz prve je šutirao sa peterca posle ubačene lopte sa desnog boka, ali je lopta okrznula spoljni deo stative!

A onda po sistemu – kada je teško, Mbape! Poveli su Francuzi ponovo, još jednom je strelac bio Mbape! Grizman je sa desnog boka ubacio loptu na drugu stativu gde se između Kristensena i Šmajhela ubacio Mbape i grudima loptu ubacio u mrežu – 2:1. Gol za pobedu i overu plasmana u osminu finala Svetskog prvenstva.

Što se Danaca tiče, ostali su na jednom bodu i u poslednjem kolu će u meču sa Australijom odlučivati o svojoj sudbini. Samo ih pobeda ostavlja u Kataru, naravno pd pretpstavkom da selekcija Tunisa neće napraviti prvrazrednu senzaciju i ubedljivo slaviti protiv Francuske.

FRANCUSKA – DANSKA 2:1 (0:0)

Strelci: 1:0 Mbape u 61, 1:1 A. Kristensen u 68, 2:1 Mbape u 86. minutu