Zvezda preskočila Spartaks, Ben i Krstičić pogodili u razmaku od tri minuta!

Zoran Kecman

,

Razbili bunker Letonaca u finišu: Radost igrača Crvene zvezde (Foto: FK Crvena zvezda)

Fudbaleri Crvene zvezde su se pobedom nad Spartaksom od 2:0 plasirali u drugo kolo kvalifikacija za Ligu šampiona. Srpski šampion je pred nešto više od 23.000 gledalaca na stadionu “Rajko Mitić” u potpunosti opravdao očekivanja, pa će zasluženo odmeriti snage sa litvanskom Suduvom u narednoj rundi. Mečevi su na pragramu 24/25. jula i 31. jula ili 1. avgusta.

Daje bilo jednostavno, nije. Dugo su izabranici Vladana Milojevića lomili otpor čvrste odbrane letonske ekipe koja se organičila na bunker. Skoro 80 minuta su odolevali, a fudbaleri Zvezde promašivali priliku za prilikom, ali nagrada za uložen trud stigla je u finišu i to potpuno zasluženo, pošto nijednog momenta u ovom susretu nije bilo dileme ko je bolji tim.

Prvi gol postignut je u 78. minutu i to posle kornera sa desne strane. Dejan Meleg, koji je nedugo pre toga ušao u igru, glavom je loptu prosledio na drugu stativu, Mohamed Ben je izbagao ofsajd zamku i nije mu bilo teško da loptu ubaci u mrežu – 1:0!

Radost navijača crveno-belih se praktično još nije ni stišala kada je sve u ovom dvomeču rešeno. Odlična akcija crveno-belih, loptu je u petercu sačekao Nenad Krstičić i efektnim udarcem petom je kroz dvojicu igrača letonske ekipe našao pukotinu, dovoljno prostora da se lopta ušeta u mrežu Spartaksa!

Ne može se ništa prigovoriti izabranicima Vladana Milojevića ni na igri u prvih 45 minuta osim u jednom, koncentraciji pred golom Letonaca. I kada bi uspeli da nađu pukotinu u veoma dobro organizovanom bunker Spartaksa, onaj zavšrni udarac nije nalazio put do mreže, a prilika je bilo.

Nekoliko puta je u glavnoj ulozi bio Nemanja Milić, kao u 12. i 35. Minutu kada je šutevima glavom pokušao da savlada Jevgenijsa Nerugalsa. Prvi put je poslao loptu kraj gola, a drugi put je golman letonske ekipe sjajno intervenisao i sprečio pogodak. Milić je i u 37. Minutu pokušao udarcem sa 17 metara, ali se golman Spartaksa nije dao iznendaiti.

U nekoliko navrata, pokušavali su i Mohamed Ben i novajlija Lorenco Ebesilipo, ali bez uspeha, dok su Letonci imali jedninu priliku u 25. minutu kada je posle centaršuta Olega Dmitrijeva, Maleev šutirao pored gola Borjana.

CRVENA ZVEZDA – SPARTAKS 2:0 (0:0)

Stadion: “Rajko Mitić”. Gledalaca: oko 23.863. Sudija: Alper Ulusoj (Turska). Strelci: Ben u 78. i Krstičić u 81. minutu.

CRVENA ZVEZDA: Borjan, Stojković, Savić, Degenek, Rodić, Jovičić, Krstičić, Milić (od 60. Pavkov), Ebesilio (od 72. Meleg), Radonjić (od 85. Jovančić),  Ben.
SPARTAKS: Nerguals, Frejmanis, Ošs, Kosorić, Šlampe, Dimitriev, Maleev, Honorato, Kobzar, Višnjakovs (od 49. Davidov),  Svarups.

TOK MEČA

90′ – Mogla je Zvezda i do trećeg gola, Dušan Jovančić nije bio precizan. Igraće se još tri minuta.

85′ – Izašao je Nemanja Radonjić, a ušao Dušan Jovančić.

81‘ – GOOOOOOOOL! 2:0, Nenad Krstičić! Efektan završetak akcije, petom je loptu poslao u mrežu letonaca i to bi trebalo da je završilo svu priču oko pobednika!

78′GOOOOOOOL! Konačno gol za Zvezdu! Korner sa desne strane, Meleg je glavom skrenuo loptu pred gol, tu je bio Mohamed Ben i nije mu bilo teško da je ubaci u mrežu! Utisak je da je Ben bio u liniji sa poslednjim igračem odbrane Spartaksa.

76′ – Oštar start Kobzora, dobio je opravdano žuti karton.

72′ – Nova izmena, izašao je Ebesilio, a ušao Dejan Meleg!

70′ – Vremena je sve manje, pa je pokušao i desni bek Zvezde Filip Stojković. Uputio je oštar udarac iskosa sa desne strane, ali za malo pored stative!

64′ – Najbolja prilika do sada! Radonjićev šut sa 14 metara završio je tako što je lopta pogodila stativu! Prethodno je Honorato dobio žuti karton.

60′ – Vladan Milojević vuče prvi potez, izveo je Nemanju Milića a uveo Milana Pavkova. Ubrzo potom gužva pred golom Borjana, srećom, nije bilo posledica.

55′ – Šansa za Spartaks, Kaspars Svarups je bio odličan u skoku, ali je za malo bio neprecizan.

50′ – Prvi žuti karton. Aleksandar Kosorić je zaustavio Krstičića u prodoru, slobodan udarac za Crvenu zvezdu.

49′ – Prva izmena kod gostiju, Višnjakovsa je zamenio Davidov.

47′ – Imamo još interesantnih “zvezdaša” na Marakani….Reč je o simpatizerima četvrtoligaša iz Češke, “Hvezda Heb”!

46′ – Počelo je drugo poluvreme i to brzom akcijom crveno-belih, ali opet bez završnog udarca.

45′ – Sudija iz Turske je označio kraj prvog poluvremena u kojem je srpski šampion napadao i stvarao šanse, ali su se gosti odlično branili.

39′ – Lorenco Ebesilio je zaradio slobodan udarac, Ben je šutirao sa 20 metara u levi donji ugao, ali je golman gostiju odbranio udarac.

37′ – Opet Milić! Šut levom nogom sa 17 metara, opet u naručje golmana Spartaksa.

35′ – Odličan centaršut sa leve strane, pravo na glavu Nemanje Milića, šutirao je sa pet metara pod prečku, ali je golman Spartaksa vrhovima prstiju odbranio udarac i poslao loptu u korner.

33′ – Poznato je sa kim će igrati pobednik ovog meča, u pitanju je ekipa Suduve koja je na Kipru poražena sa 1:0, ali je zbog pobede kod kuće od 3:1 prošla dalje.

32′ – Nova prilika za Zvezdu – Milić je glavom spustio loptu na nogu novajliji Ebesiliju, ali on je loptu poslao pored gola!

27‘ – Novi pokušaj Bena, ovog puta sa ivice kaznenog prostora, opet je neprecizan.

25′ – Pripretio je i Spartaks. Dmitrijev je prošao pored Jovičića, “zavrnuo” loptu u kazneni prostor, na nju je natrčao Maleev, ali je srećom bio neprecizan!

17′ – Zvezda je daleko bolja na startu. Još jedna dobra akcija koju je šutem sa desetak metara završio Ben, ali lopta je završila u naručju golmana Nergualsa.

12′ – Ben je iznudio treći korner. Prošao je po desnoj strani i centrirao, ali su intervenisali igrači Spartaksa. Posle kornera i kombinacije Bena i Ebesilija, prva šansa, ali je Milić šutirao glavom preko gola!

9′ – Sporna situacija: Milić je bio povučen za dres pred golom Letonaca, ali sudija je samo odmahnuo rukom, tako da nema ništa od penala.

6′ – Prvi pokušaj igrača Crvene zvezde, Radonjić je iskosa sa leve strane sa nekih 14 metara šutirao preko prečke.

4′ – Radonjić je krenuo u akciju po levom boku, prešao je nekoliko igrača, zatim centrirao pred gol, ali su igrači zadnje linije Spartaksa dobro reagovali.

1′ – Utakmica je počela, gosti iz Letonije su krenuli sa centra.

A evo kako su i mališani, skupljači lopti na večerašnjoj utakmici dočekali Mičela Donalda…

Tu nema odbrane: Doček za Donalda u tunelu “Marakane” (Foto: FK Crvena zvezda)

Stadion se puni. Evo kako je pola sata pre početka utakmice…