ISTORIJA Novak osvojio bukvalno sve, pao i “baksuzni” Sinsinati!

Zoran Kecman

,

Jedinstvena prilika da kompletira masters titule: Novak Đoković (Foto: Beta/AP)

Najjači kada je najvažnije, Novak Đoković je još jednom pokazao zašto je među najboljim igračima u istoriji sporta. U velikom finalu mastersa u Sinsinatiju, šampion Vimbldona je pobedio večitog rivala Rodžera Federera, 6:4, 6:4 i tako uspeo da ostvari nešto što još nikom nije pošlo za rukom, da postane prvi igrač u istoriji sa svih devet masters titula! Da osvoji takozvani “zlatni masters”, tačnije da postane vlasnik makar po jedne titule na svih devet turnira Serije 1000.

Samo sat i 23 minuta bilo je Novaku dovoljno da ostvari veliki san! Osvojio je 31. masters titulu, ujedno i jubilarni 70. trofej u karijeri i time poništio “prokletstvo Sinsinatija”. Posle pet izgubljenih finala na ovom turniru, od kojih su tri bila od Federera, 2009, 2012. i 2015. godine, konačno je trijumfovao u Ohaju i sada može da kaže svima – ja sam taj koji je osvojio sve što se osvojiti može!

Bilo je ovo 46. duel Novaka i Rodžera, prvi posle polufinala Melburna 2016. godine. Sada je skor 24:22 u korist srpskog tenisera koji će posle ovog turnira u dobrom raspoloženju stići u Njujork gde za sedam dana počinje poslednji grend slem sezone, US Open.

Odlično je Novak počeo meč, imao dve prilike za brejk već u početnom gemu, ali je Rodžer uspeo da se dobrim servisima izvuče iz neugodne pozicije.

Oba tenisera su relativno lako osvajala svoje servis gemove, sve do sedmog kada je Novak uspeo da iskoristi novi priliku. Neodbranjivom forhend dijagonalom je osvojio gem a potom je rutinski sačuvao servis i dobio početni set rezultatom 6:4 posle 37 minuta igre.

Švajcarac je bolje počeo drugi set, napravio je brejk u drugom gemu, ali Novak je istom merom uzvratio u trećem. Na 3:3, baš kao i u početnom setu, srpski teniser je ponovo bio fenomenalan, uspeo je da pasira po paraleli na mreži istrčalog protivnika i povede sa 4:3.

Bio je to konačni slom Švajcarca, Novak je držao svoj servis i tako stigao do velikog trijumfa koji mu je doneo 1.000 poena i skok za četiri pozicije na ATP listi.

TOK MEČA

DRUGI SET

6:4 – KRAJJJJ! ISTORIJA! Novak je osvojio sve turnire masters serije! Bravo Novače! Radost je podelio sa članovima svog tima.

5:4 – Federer je uspeo da se izvuče, ali Novak se pita za sve i na njemu je da u narednom gemu iskoristi šansu i zabeleži pobedu.

5: 3– Novi siguran gem i Novaku treba samo još jedan korak da se upiše u istoriju sporta!

4:3BREJK! Sa 40:0 do izjednačenja! Uzbudljiv gem, Federer snalažljiv na mreži, ali i Novak je igrao odlično sa osnovne linije. Novom duplom greškom, Rodžer je poklonio Novaku brejk loptu, a onda je usledio pasing šot po paraleli i to je veliki brejk za Srbina!

3:3 – Stabilizovao se Novak na servis gemovima posle onog kiksa na startu seta. Izgubio je samo poen.

2:3 – Pogađa Federer T liniju kod servisa, ali i Novak odlično vraća servise Švajcarca. Ipak, posle 40:30, izbacio je Đoković bekhendom lopticu u aut.

2:2 – Opomenuo je sudija meča Novaka pre izvođenja servisa na startu gema zbog prekoračenja! To ga je samo dodatno motivisalo, dobio je četiri laka poena i izjednačio u drugom setu.

1:2RIBREJK! Druga brejk prilika za Novaka i prošlo je! Duplom greškom je Rodžer poklonio drugu brejk loptu, a onda je promašio sa mreže i Novak se vraća u igru za ovaj set.

0:2BREJK! Prva brejk prilika za Švajcarca i koristi je! Poklon Novaka, dupla servis greška za kraj. Nadamo se da to neće biti po Novakovom receptu ove nedelje, da posle osvojenog početnog seta, dođe do pada u drugom delu igre.

0:1 – Dva asa i dva servis vinera, opet se Federer izvukao. Imao je Novak šansu, bilo je izjednačenje, ali Rodžer je nekako odoleo naletu.

PRVI SET

6:4 – Igra razvlačenja! Iz ugla u ugao, Rodžer je nateran da trči, uz dobar servis i duboke udarce, taktika koja daje rezultat. Bekhend ritern u mrežu za kraj i Novak je posle 37 minuta osvojio prvi set. Čini se da ima i odličnu podršku sa tribina. Do sada, nabolji set koji je odigrao ove nedelje u Sinsinatiju.

5:4 – Dobra igra u ovom gemu, Federer je izdržao, ali Novak sada servira za osvajanje početnog seta.

5:3 – Sjajno miksuje servise Novak, ne da Federeru da se navikne i pročita ih. Tri asa u ovom gemu, samo kako se može poželeti!

4:3 BREJK! Duplom greškom je Federer poklonio brejk poen Novaku, koji je to oberučke prihvatio! U narednom poenu nekoliko sjajnih udaraca, potom neodbranjiva forhend dijagonala koju Švajcarac nije mogao da vrati!

3:3 – I Novak je siguran na servisu. Relativno lako osvaja poene, samo dva poena je izgubio do sada kada servira.

2:3 – Novak ne uspeva da nađe način da “probije” Federera na njegov servis. Ako je u prvom gemu imao šanse, sada se čini da je Rodžer sve sigurniji. Opet nije izgubio ni poen.

2:2 – Dobar servis, duboki osnovni udarci, promena ritma. Zada ide kako Novak želi.

1:2 – Sada je Federer imao lak servis gem, završio ga je visokim bekhend volejem, bez izgubljenog poena.

1:1 – Lagan gem za Novaka, servis je funkcionisao kako treba, nije izgubio nijedan poen.

0:1 – Kakav gem na startu, Novak nažalost ne koristi dve brejk prilike! Prva dva poena dobio je Federer, a potom su usledile dve preduge lopte za izjednačenje. Potom je Novak pasing šot udarcem došao do brejk prilike, ali Federer se izvukao iz neugodne pozicije servis vinerom. Strpljivi Đoković je sačekao drugu brejk priliku, ali Federer je as servisom opet neutralisao. Nova dva odlična servisa donela su mu gem.