ABA LIGA

FINALE Zvezda razbila Budućnost i dobila prvi čin bitke za Evroligu!

,

Davidovac u duelu sa Bitadzeom i Džeksonom (Foto: Starsport)

Duže od dva sata je trajao prvi čin finalne drame. Posle 40 minuta čiste košarke, Crvena zvezda je razbila Budućnost i povela u seriji – 91:72 (18:20, 27:22, 20:10, 27:20).

Na meču Filadelfija – Bruklin, naša kladionica nudi kvotu 1.88 za pobedu domaćina sa više od 7 poena razlike.

Izabranici Milana Tomića su do vredne pobede stigli sjajnom igrom u završnici drugog dela igre i u trećoj četvrtini. Odbranom, rampama i skokovima su potpuno razoružali Podgoričane. Serija od 11:0 u trećem kvartalu je i presudila.

Gosti su bolje otvorili meč. Koristeći nervozu crveno-belih, oličenu u promašajima sa linije penala, gosti su stekli šest poena viška. Zvezdini košarkaši nisu imali rešenje za Nemanju Gordića, Norisa Kola, ali i za ofanzivni skok Podgoričana. Ka preokretu je Beograđane, nošene podrškom sa prepunih tribina hrama košarke, poveo Filip Čović.

Posle velikog odmora, viđena je sasvim drugačija slika. Za tri i po minuta treće četvrtine, postignutzo je po tri poena sa obe strane. Od tada, na parketu je postojao samo jedan tim, Crvena zvezda! Sjajnom odbranom, blokadama Cirbesa i Simanića (zaustavio Viulijamsa na zakucavanju), domaći igrači su ambije nt podigli do usijanja. Od trenutka kada su stekli dvocifrenu prednost, zakucavanjem Fajea posle rampe Cirbesa, Zvezdini košarkaši su bili nezaustavljivi.

O odbrani domaćina i nemoći na koju su gosti naterani, svedoči podatak da je Budućnost za gotovo osam minuta postigla ukupno pet poena! Pobednik je već tada bio rešen.

Ali, crveno-beli nisu želeli da se zaustave. Gost u uvodu poslednjeg kvartala nije želeo da pokaže belu zastavu. Međutim, morao je to da učini kada su ga rafalnom paljbom dotukli sjajni Dobrić i Beron, kapiten Lazić, Rivers i Davidovac.

Brojke su najčešće u košarci neumoljive. Crvena zvezda je neuporedivo bolje šutirala, 55 odsto za tri (22-12) i 57 odsto za dva poena (30-17). Gosti su naterani da za dva poena pogode skromnih 16 od 35 šuteva). Za tri su uputili 24 šuta i pogodili sedam.

Zvezda vodi, serija ide dalje. Druga utakmica finala biće odigrana u nedelju, takođe u Beogradu.

CRVENA ZVEZDA – BUDUĆNOST 91:72 (18:20, 27:22, 20:10, 26:20)

Dvorana: “Aleksandar Nikolić”. Sudije: Matej Boltauzer, Saša Puklčl, Tomislav Hordov.

CRVENA ZVEZDA: Čović 8 (6 as), Perperoglu 7, Davidovac 8 (5 sk), Nenadić, Lazić 3, Faje 7, Beron 19 (4-4 za tri), Dobrić 12 (1-1 za tri, 3-3 za dva), Simanić 3, Rivers 7, Cirbes 9 (6 sk), Odžo 8 (6 sk).

BUDUĆNOST: Džekson 6, Kol 18, Šehović, E. Klark 8, Barović 5, K. Klark 8, Gordić 8, Bitadze 6, Popović 2, Bel 5, Nikolić 3, Vilijams 3.

ČETVRTA ČETVRTINA

38′ 87:62 Davidovac! Nova trojka za plus 25!

37′ 84:61 Trojka Berona! Gosti su potpuno razbijeni.

36′ 80:60 Riversova trojka za plus 20. Pobednik prvog meča je rešen!

36′ 77:60 Trojka Lazića sa ogromnih plus 17!

35′ 73:60 Tehnička za Norisa Kola.

34′ 73:60 Prodor Čovića i polaganje za sigurnih plus 13.

32′ 69:58 Nestvarnom trojkom, Nikolić drži goste u životu.

31′ 67:52 Simanić blokira Vilijamsa na zakucavanju, upisuje se i Rivers.

TREĆA ČETVRTINA

30′ 65:52 Dobrić pogađa za tri u poslednjoj sekundi!

30′ 62:52 Serija Zvezdinih slabih napada, gost to koristi.

29′ 62:50 Gosti sa linije penala smanjuju.

28′ 62:47 Beron za plus 15.

28′ 60:47 Zvezda je gostima za sedam i po minuta dozvolila pet poena! Cirbes pogađa jedno bacanje.

27′ 59:47 Perperoglu polovičan sa penala.

27′ 58:47 Cirbes blokira Gordića, u kontri Faje zakucava za dvocifrenu prednost!

26′ 56:47 Perperoglu precizan sa penala.

26′ 54:47 Cirbes, uz dodatno bacanje.

25′ 51:45 Trojka Berona!

24′ Za tri i po minuta, rezultat je 3:3.

23′ 48:45 Kol postiže prve poene u nastavku, Beron odmah odgovara.

22′ Lazić promašuje zicer, pa dobija tehničku.

22′ Minut bez poena u nastavku.

DRUGA ČETVRTINA

Domaćin je naprabio preokret veoma dobrim šutem, 62.5 odsto za dva i 50 odsto za tri. Odžo i Beron imaju po osam poena, Ćović, Faje i Dobrić ubacili su po pet poena. Budućnost ima čak sedam skokova u napadu. Gordić je strelac sedam poena.

20′ 45:42, Faje

20′ 43:40 Domaćin je u seriji, Dobrić iz kontre.

19′ 41:40 Zvezda ponovo vodi, četiri poena Cirbesa.

18′ 37:38 Pet vezanih poena Čovića!

18′ 32:38 Loša reakcija u reketu domaćina posle promašenog penala Džeksona. Tri poena u jednom napadu za goste.

17′ 32:35 Odžo polovično sa penala, pa Beron polaganjem za minus tri crveno-belih.

16′ 27: 33 Beron pogađa za tri, a Gordić je precizan uz dodatno bacanje.

14′ 22:28 Beron pogađa jedno, a Erl Klark oba bacanja.

13′  21:26 Suđen nesportski prekršaj Riversu, nije jasno zbog čega, jer je pokazana “mrtva” lopta.

12′ 21:25 Trojka Simanića, pa pet vezanih poena gostiju, posle vrlo lošeg rešenja Čovića u napadu.

PRVA ČETVRTINA

10′ Kraj prve četvrtine, gosti su za nijansu smireniji. Zvezda je pogodila četiri od osam slobodnih bacanja.

9′ 14:16 Šest uzastopnih poena Norisa Kola.

8′ 13:12 Budućnost uzvraća.

7′ 13:8 Ponovo trojka, Faje! Prethodno je Odžo izblokirao Gordića. Zvezda je u seriji 8:0.

6′ 10:8 Davidovac trojkom donosi prvo vođstvo.

5′ 7:8 Davidovac blokira Klarka na zakucavanju, Odžo pod košem pogađa.

4′ 5:8 Posle mini serije Zvezde, pogađa Koti Klark.

3′ 2:6 Posle tačno dva minuta prvi koš za domaćina, Odžo.

2′ 0:6 Ponovo trojka i ponovo Bitadze!

1′ 0:3 Bitadze pogađa trojku.

1′ Prvi napad ima Budućnost.