Žalgiris posle drame utišao Atinu, CSKA preko “stotke” do pobede

Zeljko Mutavdzic

,

Nik Kalates, plej Panatinaikosa (Foto: Starsport)

Gubio je Panatinaikos 35 minuta u svojoj dvorani protiv Žalgirisa u četvrtom kolu Evrolige, zeleni su u finišu uspeli da preokrenu, ali se ušlo u produžetak, u kome su slavili izabranici Šarunasa Jaskevičijusa – 87:83 (20:13, 24:20, 14:18, 18:25, 11:7).

Imali su gosti +11 posle dve, +9 posle tri četvrtine, ali u poslednjih 10 minuta razigrali su se domaćini. U finišu, plej grčkog šampiona Nik Kalates kod rezutata 71:70, minut i po pre kraja, posle dva promašena slobodna bacanja uhvatio loptu i ubacio trojku, za erupciju oduševljenja u OAKA (74:70).

Činilo se da je slomljen otpor gostiju, ali se nisu predavali. Na šest sekundi pre kraja, Dejvis je izjednačio. Imao je Kalates šut za pobedu u poslednjim trenucima četvrte četvrtine ali nije bio precizan. U dodatnih pet minuta bolje su se snašli košarkaši Žalgirisa, za trijumf u OAKA. Goti su vodili 86:80, Kalates je pogodio jednu, ali promašio drugu trojku i tu je bio kraj nade domaćina.

Kod gostiju iz Kaunasa Brendon Dejvis je imao 17, Tomas Valkups 14,  a Aron Vajt 13 poena. Kalates je sa 22 poena bio najefikasniji igrač meča. Kit Lengford je ubacio 13, ostali domaći košarkaši su imali jednocifreni učinak.

Barselona je u prvom meču u petak pobedila Darušafaku u Istanbulu – 79:71.

U poslednjem meču četvrtog kola, CSKA je u gostima pobedio Gran Kanariju  – 106:91.