
Grčka NBA zvezda Janis Adetokumbo indirektno se našao u centru ogromnog pravnog skandala u Sjedinjenim Američkim Državama. Savezna država Njujork podnela je tužbu protiv platforme „Kalshi“, u kojoj je as Majamija jedan od akcionara, tražeći astronomskih 36 milijardi dolara!
Kako prenose američki mediji, glavna državna tužiteljka Njujorka Letiša Džejms podnela je tužbu jer „Kalshi“ navodno posluje bez dozvole. Ova platforma nije klasična kladionica, već nudi takozvane „ugovore o događajima“ (event contracts) putem kojih korisnici kupuju i prodaju predviđanja za stvarne događaje – od sportskih mečeva do rezultata političkih izbora.
Problem je nastao jer njujorške vlasti tvrde da kompanija nema licencu tamošnje Državne komisije za igre na sreću. Pored toga, terete ih da su dozvolili korišćenje platforme licima starosti od 18 do 20 godina, iako je zakonska granica za onlajn klađenje u Njujorku 21 godina.
Država Njujork sada traži povraćaj novca korisnicima, oduzimanje profita za koji smatraju da je stečen nelegalno, kao i kaznu od 100.000 dolara za svaku pojedinačnu nelegalnu ponudu. Kada se sve sabere, procenjuje se da zahtevi tužilaštva dostižu neverovatnih 36 milijardi dolara!
Odgovor kompanije: „Ovo je političko pozorište“
Sa druge strane, kompanija „Kalshi“ oštro odbacuje optužbe da su platforma za kockanje. Oni tvrde da su njihovi proizvodi finansijski instrumenti koji spadaju pod federalni nadzor američke Komisije za trgovinu fjučersima (CFTC).
Iz kompanije poručuju da su dobili sve potrebne dozvole od federalnih vlasti i da savezne države ne mogu da se mešaju u rad tržišta koje je odobreno na državnom nivou, nazivajući čitavu tužbu „političkim pozorištem“. Ovaj slučaj je već izazvao veliki sukob nadležnosti između njujorških i federalnih vlasti.

Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, preteće, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Strogo je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija MaxbetSport.rs ima pravo da ne odobri komentare koji su uvredljivi, koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca ovog portala. Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije MaxbetSport.rs.