Budimo u kontaktu

Sportski dvogled

Ko je bio Rolan Garos? Francuska pamti svog heroja

Vladimir Stankovic

Objavljeno

,

Rafa Nadal 14. ili Kasper Rud prvi put? Finale Rolan Garosa je u nedelju kada ćemo saznati da li Rafa produžava dominaciju na pariskoj šljaci ili Rud najavljuje sebe i neku novu generaciju.


BARAŽ ZA SP U KATARU: Kvota kladionice MaxBet na pobedu Velsa protiv Ukrajine je 2.70. Meč počinje u 18:00.


Moja današnja tema nije finale nego – Rolan Garos. Šta znamo o turniru ? Ko je bio Rolan Garos? Teniser, trener, funkcioner ? Ništa od toga. Bio je – pilot. Naravno, imao je veze sa sportom, ali njegova strast su bili avioni.

Sa 12 godina je, posle upale pluća, bio poslat u Kan da se uz morski vazduh brže oporavi. Tamo je počeo da vozi bicikl, čak je pobedio na nekoj školskoj trci. Igrao je fudbal, ragbi i pomalo tenis. Tokom letnjeg odmora u avgustu 1909. u blizini Remsa prisustvovao je “Velikoj nedelji aviacije”.

Avioni su ga opčinili, rešio je da bude pilot. Ubrzo je pilotirao avionom tipa “Bierot”. Učestvovao je u vazdušnoj trci od Pariza do Madrida a u avio-reliju Pariz-London-Pariz bio je drugi, što je bio prvi sportski uspeh. Čini mi se da sam negde pročitao da je bio prvi pilot koji je avionom proleteo ispod jednog od brojnih mostova na Seni.

U septembru 1911. postavio je rekord u dostignutoj visini – 3.957 metara. Iduće godine stigao je do 4.365, a nešto kasnije popeo se do 5.610 metara. U septembru 1913. za 7 sati i 53 minuta preleteo je iz Frežisa, na jugu Francuske, do Bizerte u Tunisu. Kada je sleteo u rezervoaru je bilo još samo 5 litara goriva.

Kad je počeo Prvi svetski rat prijavio se u francusku avijaciju. U vazdušnim borbama oborio je četiri nemačka aviona. Bio je prvi koji je mitraljez sa krila prebacio na prednji deo aviona odakle je bilo lakše i preciznije da se puca. Kada je njegov avion oboren Nemci su kopirali ideju.

Oboren je, sa zemlje, 18.aprila 1915. Bio je zarobljen, tri godine je proveo u zarobljeništvu u jednom logoru pored Magdeburga, ali je pred kraj rata -u uniformi nemačkog vojnika- uspeo da pobegne. Ponovo se prijavio u vojsku, ali je 5. oktobra 1918. bio oboren, ovog puta sa tragičnim posledicama. Imao je samo 29 godina.

Francuska je 1927. sa svojom čuvenim teniskim musketarima -Rene Lakost, Anri Koše, Žak Brinjon i Žan Borotra – osvojila Dejvis kup i stekla pravo da 1928. brani trofej na svom terenu. Za tu priliku trebalo je izgraditi novi teniski stadion. Tako je i bilo, a na inicijativu Emila Lesiera, igrača ragbija i prijatelja Rolan Garosa, stadion je dobio ime po francuskom pilotu.

Aerodorom na ostrvu Reinion nosi njegovo ime, isto kao i teniski turnir u Parizu koji se igra od 1891. U Bizerti, na aerodromu na koji je sleteo posle skoro osam sati leta, postavljena je bista. Fabrika automobila “Pežo” dala je nekom modelu ime “Rolan Garos”. Za vreme kolonijalne epohe teniski stadion u Hanoju takođe je bio nazvan po Rolan Garosu.

Francuska trajno pamti svog pilota-heroja…

Kliknite da ostavite komentar

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, preteće, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Strogo je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija MaxbetSport.rs ima pravo da ne odobri komentare koji su uvredljivi, koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca ovog portala. Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije MaxbetSport.rs.