SRBIJA KOŠARKA
Ko je bio Partizanov Džimi Hendriks?
Trend dovođenja stranih igrača u srpskoj košarci zaživeo je tek početkom 21. veka, ali ako zavirimo malo dublje u istoriju, možemo pronaći jedan neverovatan izuzetak.
Prvi Amerikanac u redove Partizana stigao je davne 1976. godine. Popularni “Baća” nije ostao upamćen u Beogradu po svojim igračkim kvalitetima, ali je samim potpisom i atraktivnim izgledom zauzeo posebno mesto u bogatoj istoriji crno-belih.
Maestralni Dalipagić i Kićanović vodili su “parni valjak” do titule prvaka Jugoslavije, čime su se u sezoni 1976/1977 otvorila vrata Kupa evropskih šampiona. Ranko Žeravica imao je izuzetno moćan tim na spoljnim pozicijama, ali je igrački kadar u reketu bio manje-više “tanak”. U potrazi za pojačanjem izbor stručnog štaba pao je na 208 centimetara visiokog Bača Tejlora.
Partizanov “Džimi Hendriks” rođen je 1951. godine u Grinvilu, a prve košarkaške korake napravio je na Golf stejt Koledžu i univerzitetu Džeksonvil. Dobrim partijama izborio se za mesto 55. pika na NBA draftu (1974) gde je izabran od strane Filadelfije. U najjačoj ligi na svetu nikada nije debitovao, pa je usledila selidba u Evropu. Prva Bačova stanica na Starom kontinentu bio je Trst, u kome se nije dugo zadržao.
Zbog pravila Saveza da stranci ne mogu da nastupaju u domaćem prvenstvu, Amerikanac je u redove šampiona Jugoslavije stigao isključivo kao pojačanje za evro-scenu.
Bač Tejlor, poznatiji domaćoj publici i kao “Baća”, došao je u Beograd par dana pred meč protiv čehoslovačke Zbrojovke. Crno-beli su u Hali sportova doživeli poraz na evropskom debiju, da bi nedugo zatim “kiks” u Sofiji protiv Akademika ozvaničio kraj evropske bajke Partizana.
– Trebalo je da se Tejlor, čiji igrački kvaliteti nisu sporni, uigrava i navikava na tim do početka finalne grupe. Računali smo da ćemo i bez njegove značajnije pomoći, proći kvalifikacije, u čemu smo se prevarili – izjavio je tada Žeravica.
Bač je na svoje jedine dve utakmice u dresu “parnog valjka” zabeležio 13 poena, posle čega je napustio prestonicu Srbije. Novi angažman pronašao je ponovo u Italiji, a beogradski velikan je na prvog sledećeg stranca čekao čak 22 godine (Vlado Ilijevski).
Zanimljivo je i to da Tejlor nije prvi Amerikanac koji je zaigrao na području bivše Jugoslavije. Naime, Zadar je 1974. godine uz pomoć Krešimira Ćosića uspeo da dovede Daglasa Ričardsa. On je sa timom iz Hrvatske te sezone došao do polufinala KEŠ, gde su eliminisani od Real Madrida.
Najveći Partizanov rival, Crvena zvezda, prve strance u svoje redove dovela je u sezoni 1996/97. Čarls Smit i Vajt Stjuart mogli su da nastupaju samo u Kupu Radivoja Koraća (zabrana stranih igrača u domaćem šampionatu).
PROČITAJTE JOŠ:
KO JE BIO ZORAN SRETENOVIĆ Beogradsko dete, višak u Zvezdi, legenda za sva vremena postao u Splitu
PROMENA TERMINA Poznato kada Crvena zvezda i Partizan kreću u borbu za trofej ABA lige!
Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, preteće, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Strogo je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija MaxbetSport.rs ima pravo da ne odobri komentare koji su uvredljivi, koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca ovog portala. Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije MaxbetSport.rs.