Ko je Albert Rijera, novi trener Crvene zvezde?

Ko je Albert Rijera, novi trener Crvene zvezde?
Rijera na klupi Ajntrahta (Foto: via Guliver)

Crvena zvezda je izabrala Alberta Rijeru za novog trenera. Španski stručnjak stiže u Beograd sa veoma zanimljivom biografijom. I kao fudbaler i kao trener prošao je mnogo toga.

Albert Rijera Ortega rođen je 15. aprila 1982. godine u Manakoru, na Majorci. Ima 44 godine. Poseduje UEFA Pro licencu, a poslednji posao imao je u Bundesligi, gde je vodio Ajntraht iz Frankfurta.

Prema „Transfermarktu“, najčešće je koristio formaciju 4-1-4-1. Ipak, tokom karijere menjao je sisteme. Njegove ekipe igrale su i u formacijama 4-3-3, 4-2-3-1 i sa trojicom štopera.

Ko je Albert Rijera? Igrao za Liverpul, Siti, Galatasaraj…

Rijera je imao veoma bogatu igračku karijeru. Počeo je u Majorci, a zatim je igrao za Bordo, Espanjol, Mančester siti, Liverpul, Olimpijakos, Galatasaraj, Votford, Udineze, Zavrč i Koper. Karijeru je završio 2016. godine.

Igrao je uglavnom na levom krilu. Kasnije je korišćen i kao levi bek.

„Transfermarkt“ mu računa ukupno 430 utakmica u klupskoj karijeri, uz 48 golova i 42 asistencije. Samo u La Ligi odigrao je 118 utakmica. U Premijer ligi nastupio je 55 puta, a u francuskoj Ligi 1 na 53 meča.

Posebno se pamti njegov period u Liverpulu. Rafael Benitez ga je 2008. doveo iz Espanjola. Za Liverpul je u svim takmičenjima zabeležio 56 nastupa i pet golova. Debitovao je pobedom nad Mančester junajtedom od 2:1 na Enfildu.

Nosio je i dres reprezentacije Španije. Za seniorsku selekciju odigrao je 16 utakmica i postigao četiri gola. Bio je deo ekipe na Kupu konfederacija 2009. godine.

Trofeja mu nije nedostajalo.

Sa Majorkom je osvojio Kup kralja 2003. godine. Sa Espanjolom je stigao do finala Kupa UEFA 2007. godine. Sa Olimpijakosom je postao prvak Grčke, dok je sa Galatasarajem dva puta osvojio prvenstvo Turske. Osvojio je i Kup i Superkup Turske.

Albert Rijera na klupi Zvezde (AP Photo/Martin Meissner via Guliver)

Od Galatasaraja do titula u Sloveniji

Trenerski put započeo je u Galatasaraju. Radio je kao pomoćni trener, najpre u stručnom štabu Fatiha Terima, a potom i Domeneka Torenta.

Prvi veliki samostalni posao dobio je 2022. godine u Olimpiji iz Ljubljane.

I odmah je napravio veliki rezultat.

Olimpiju je u sezoni 2022/23 odveo do duple krune. Osvojio je prvenstvo Slovenije, a zatim i Kup Slovenije. U prvenstvu je titula obezbeđena pet kola pre kraja.

Transfermarkt navodi da je Olimpiju vodio na 45 utakmica. Ostvario je 29 pobeda, šest remija i deset poraza. Prosek mu je bio odličnih 2,07 bodova po utakmici.

Posle Olimpije preuzeo je Celje. U prvom mandatu vodio ga je na 17 utakmica i ostvario 11 pobeda. Prosek je bio čak 2,12 bodova po meču.

Usledio je povratak u Francusku.

Rijera je u oktobru 2023. preuzeo Bordo, klub za koji je nekada igrao. Na klupi francuskog velikana ostao je do leta 2024. godine. Prema Transfermarktu, vodio ga je na 32 utakmice, uz 14 pobeda, šest remija i 12 poraza.

Problemi Bordoa, međutim, bili su mnogo veći od samog terena. Klub je upao u ogromnu finansijsku krizu i kasnije završio u stečaju.

Rijera je sa Celjem ispisao istoriju

Rijera se u julu 2024. vratio u Celje. Upravo je drugi mandat u Sloveniji dodatno podigao njegovu reputaciju.

Celje je pod njegovim vođstvom stiglo do četvrtfinala Lige konferencije u sezoni 2024/25. Bio je to istorijski rezultat, jer nijedan slovenački klub pre toga nije stigao tako daleko u velikom UEFA klupskom takmičenju.

Celje je eliminisalo APOEL, pa Lugano, a zatim u četvrtfinalu namučilo Fiorentinu. Italijanski tim je prošao dalje ukupnim rezultatom 4:3.

Iste sezone Rijera je osvojio Kup Slovenije. Celje je u finalu pregazilo Koper sa 4:0.

Ukupno je u dva mandata na klupi Celja vodio ekipu na 110 utakmica i ostvario 61 pobedu. Klub je prilikom njegovog odlaska posebno izdvojio četvrtfinale Lige konferencije, dva evropska proleća i osvajanje Kupa Slovenije kao najveće uspehe njegove ere.

Na klupi Ajntrahta (DFL DFB REGULATIONS PROHIBIT ANY USE OF PHOTOGRAPHS as IMAGE SEQUENCES and or QUASI VIDEO via Guliver)

Poslednji posao imao u Bundesligi

Rezultati u Celju odveli su Rijeru u jednu od najjačih liga sveta.

Ajntraht Frankfurt ga je početkom 2026. doveo za šefa stručnog štaba. Ipak, nemačka epizoda nije dugo trajala.

Rijera je Ajntraht vodio na 14 utakmica u Bundesligi. Zabeležio je četiri pobede, pet remija i pet poraza. Frankfurt je sezonu 2025/26 završio na osmom mestu i ostao bez plasmana u Evropu. Klub i trener su 17. maja sporazumno prekinuli saradnju.

Sada ga čeka novi izazov.

Crvena zvezda je odlučila da klupu poveri treneru koji dobro poznaje fudbal na prostoru bivše Jugoslavije, ali iza sebe ima i iskustvo Premijer lige, La Lige, Bundeslige i evropskih takmičenja.

Rijera je kao trener već osvojio prvenstvo Slovenije sa Olimpijom, dva Kupa Slovenije, a Celje je odveo do istorijskog četvrtfinala Lige konferencije. Kao igrač nosio je dresove Liverpula, Mančester sitija, Galatasaraja i reprezentacije Španije.

Sada će pokušati da svoje najveće rezultate napravi na Marakani.

Povezane vesti

Kako je MaxBet najavio: Rijera dve godine u Zvezdi

U oktobru se nije desio dogovor, ali jeste ovog avgusta. Dejana Stankovića na klupi Crvene zvezde zameniće Albert Rijera. Ovakav rasplet najavio je u utorak uveče MaxBet Sport, kada je kontaktiran stručnjak iz Španije, koji je do maja sedeo na klupi Ajntahta. Rastao se posle 14 utakmica sa ekipom iz Frankfurta, a sada će predvoditi...

Zvezda ga dočekala kao Mesija, ali učinkom nije opravdao očekivanja

Od dočeka kao „najveće zvezde“ do razočaranja. Marko Arnautović je u Crvenu zvezdu stigao sa ogromnim očekivanjima. Iskusni napadač je predstavljen pre više od godinu dana kao veliko pojačanje i igrač koji bi trebalo da napravi razliku pre svega u evropskim utakmicama, ali period u crveno-belom dresu nije doneo učinak kakav se očekivao. Utisak je...

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, preteće, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Strogo je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija MaxbetSport.rs ima pravo da ne odobri komentare koji su uvredljivi, koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca ovog portala. Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije MaxbetSport.rs.