Sportski dvogled
Ko to tamo ne plaća porez?

Gde su pare – eto mene. Istina, po pravilu zakasnim kad se vrši raspodela, ali dovoljno sam brz da iskomentarišem novčane transakcije. Kako u zemlji, tako i u inostranstvu.
Poslednjih nedelju dana dve domaće vesti koje upućuju na stanje na blagajnama našle su se u žiži javnosti. Blagajne pripadaju Crvenoj zvezdi i Partizanu, a i kome bi drugom? Čini se kao da u ovoj zemlji nema nijednog drugog kluba koji barata nekim većim iznosima, pa samim tim ne može ni da dođe na spisak najvećih poreskih dužnika u Srbiji.
“KROMPIR” NA RAČUNU I POMOĆ DRŽAVE
U slučaju Partizana radilo se ne o danima i mesecima, nego bukvalno o minutima. Do ponoći 31. marta bio je dužan da plati, ili da reprogamira dug svojim bivšim fudbalerima. Kako klub na svom računu ima “krompir” u poslednji čas (sat) uletela je država i platila Partizanu licencu za ulčestvovanje u takmičenjima UEFA naredne sezone. Naravno, ako se plasira za bilo kakvo takmičenje, što je u ovom trenutku pod znakom sumnje. Ako ostane “u bubnju” država je bacila novac, ali to joj ne bi bilo prvi put. Prema podacima sa najviših političkih instanci u ovoj zemlji, FK Partizan duguje oko 17 miliona evra samo na ime neplaćenog poreza.
U civilizovanom svetu odavno važi izreka da je u životu sve moguće, ali da mora samo da se umre i plati porez. Izgleda da je to ovde pogrešno shvaćeno, jer ako se neko toliko dugo toleriše kao poreski neplatiša to je onda državni problem. Odnosno problem državnih organa koji su dužni da porez uteraju instrumentima koji su im na raspolaganju – od prinudne naplate do zatvora. Ja ne predlažem ništa od toga, samo podsećam.
Nekako u isti dan FK Crvena zvezda je izmirila deo svog poreskog duga u iznosu od preko sedam miliona evra. Direktor kluba se slavodobitno slikao sa potvrdom da je porez konačno plaćen, naravno ne pominjući koliko dugo se taj dug vukao, i koliko je još ostalo da se plati. Kasnije smo u izjavama političara saznali da i dalje duguju nekih “sitnih” tri miliona evrića, ali da će to zaraditi dogodine u Ligi šampiona i verovatno platiti državi ono što joj pripada. Ajde da vidimo i to čudo…
NA ZAPADU NIŠTA NOVO
A na drugoj strani našeg kontinenta oni koji redovno plaćaju porez redovno i objavljuju podatke o svom poslovanju. Pa je tako Pari Sen Žermen dao javnosti na uvid zarade svojih fudbalskih zvezda. Na vrhu je Kilijan Mbape, koji mesečno inkasira šest miliona evra. Kad bi prosečno obrazovan Srbin to podelio sa brojem dana u mesecu – ispada da Mbape dnevno zaradi oko 200.000 evra. Zamislite sebe da treba svakog dana da potrošite po dvesta “soma” evra! Možda bi vam prva dva-tri dana i uspelo, ali posle toga biste se našli u velikom problemu. Sva sreća da država Francuska priskače u pomoć Mbapeu, pa mu od tog iznosa odmah uzme pare za porez. Zvezdi Pari Sen Žermena posle toga ostane nešto malo više od pola novca, mada nije ni to malo.

Kilijan Mbape najplaćeniji fudbaler PSŽ-a (Foto: Beta/AP)
Naravno, Naser El-Kalaifi, vlasnik Pari Sen Žermena, pobrinuo se da i ostale njegove zvezde budu pristojno namirene. Pa tako Nejmar mesečno zaradi 3,675 miliona (stotinak hiljada evra dnevno bruto), a Mesi 3,3 miliona. Nikome od njih ne pada na pamet da izbegnu da plate porez, mada se tu oni ništa i ne pitaju. Država to odmah skine prilikom uplate na njihov račun, tako da Mbape, Nejmar i družina ne mogu da dođu ni u iskušenje da ne plate porez. A ako bi to pokušali na nekim drugim transakcijama brzo bi bili provaljeni. Poput pevačice Šakire koja je u Španiji pokušala da utaji 14 miliona evra poreza, pa joj je pretio zatvor ako odmah ne plati. U zatvor nije otišla…
Pišući ovo prisetih se da se nedavno podigla silna prašimna oko napadača Partizana, reprezentativca Malija Fusenija Dijabatea. On je, prema dostupnim podacima, pre dolaska u Beograd zarađivao u francuskom Amijenu, britanskom Lesteru i turskim klubovima Trabzonu i Geztepeu oko milion evra godišnje. Pretpostavljam da je to bruto iznos. Takođe, pretpostavljam da je za sličnu platu prošlog leta potpisao trogodišnji ugovor sa Partizanom, mada je tom prilikom izjavio: “Moja majka se razume u fudbal i sugerisala mi je da prihvatim i dala mi je svoj blagoslov”. ‘Ajde da mu verujemo.
Dobro, neka bude tako. Ali taj isti Dijabate je pre dvadesetak dana jednostavno nestao iz Srbije. Navodno je otišao da za reprezentaciju Malija odigra dva meča protiv Gambije u kvalifikacijama za Kup afričkih nacija. Niti je igrao na tim utakmicama, niti se vratio u Beograd. Jedan od čelnika Partizana opravdao je njegov postupak objašnjenjem da je “Dijabateu umrla baba”.
Mene njegova baba, kao ni mama, uopšte ne interesuju. Jedino što me zanima je da li je Partizan platio porez ovoj državi na njegovu platu. A očigledno nije, čim duguje onoliko miliona.
I još me nešto zanima: hoće li konačno neko odgovarati za neplaćeni porez? I ako neće – zašto neće?
Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, preteće, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Strogo je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija MaxbetSport.rs ima pravo da ne odobri komentare koji su uvredljivi, koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca ovog portala. Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije MaxbetSport.rs.
Ma019reka
02.04.2023. at 11:42
Kako to slucajno zaobidjoste temu poreza u kosarkaskom sektoru nasa 2 najpoznatija kluba???
Prokupčanin
02.04.2023. at 12:19
Ko još veruje u bajke o plaćenom porezu od strane FK miljenice,pa oni su imali preko sedamdeset miliona evra duga i vi mislitedauje istina što se piše te banke otpisale dugove i slično,plaća sve to neko a nažalost najviše sve oseća grbača naroda,zvezda i Partizan su paraziti društva i treba ih ugasiti