SRBIJA FUDBAL
SVE BLAMAŽE PARTIZANA U KUPU Galeniku i Bugojno “grobari” žele da zaborave, pokojni Radaković čuda činio, Reberu još bride obrazi (VIDEO)
Osam godina zaredom Partizan je bio učesnik finala Kupa Srbije. Crno-beli sada već u septembru moraju da se pomire sa tim da se neće boriti za trofej u najmasovnijem klupskom domaćem takmičenju. Partizan je u prvom kolu Kupa Srbije poražen od Radničkog iz Sremske Mitrovice na penale 2:0, posle 90 minuta bilo je 1:1.
KUP SRBIJE: Kvota kladionice MaxBet na igru 2-4 gola na meču Mačva – Crvena zvezda (16:00) je 1.80.
Nije bio ovo prvi put u istoriji da je “parni valjak” ispao od niželigaša. Po našoj računici ovo se dogodilo deseti put. Sve je počelo još davne 1955. godine kada je Partizan u šesanestini finala Kupa SFRJ izbacio Novi Sad.
SEDAM SENZACIJA U SFRJ
Kao što smo već napisali sve je poćelo 1955. godine kada je Partizan u prvom kolu Kupa SFRJ u Novom Sadu izbacio istoimeni klub. Strelac gola bio je Rokić u 73. minutu, a crno-beli su promašili penal preko Hmelina u 1. minutu.
Na sledeću bruku čekalo se 14 godina, a onda su došle tri tamne godine u istoriji Partizana i Kupa SFRJ. U sezoni 1969/1970 crno-beli su u drugoj rundi eliminisani od drugoligaša Proletera iz Zrenjanina pred 14 hiljda gledalaca. Tim iz Banata slavio je na penale 4:3. Olarević je tada odveo Zrenjanince u narednu rundu, pošto je pre toga golman Marković odbranio šut Petrovića.
U sezoni 1970/1971 novi “šamar” za Partizan. U prvom kolu crno-bele je izbacio Napredak iz Kruševca. Posle 0:0 na penale je bilo 5:0 za “čarapane”. Način izvođenja penala bio je specifičan – prvo bi jedna ekipa izvela svih pet penala, a onda bi druga ekipa izvodila svojih pet jedanaesteraca. Napretkovi igrači su prvi krenuli sa penalima i svih pet puta bili precizni! Pogodili su Bradarić, Mladenović, Ćirković, Kotur i Ilić. Na igračima Partizana bio je težak zadatak. I već pri prvom izvođenju, Svemir Đorđić je pogodio prečku i to je bio kraj takmičenja za crno-bele! Tek da se ispoštuju pravila, i ostali fudbaleri Partizana koji su određeni za šuteve sa bele tačke prišli su svom zadatku, ali bolje da nisu…Tim Partizana su tada činili Ćurković, Paunović, Đorđević, Vukotić, Bjeković…
Očekivalo se da posle dve sumorne sezone u Kupu SFRJ Partizan najzad napadne trofej Maršala, kad ono novi blam. U osmini finala “parni valjak” je poražen od Borca iz Čačka. Posle regularnih 1:1, “zebre” sa Morave su na penale slavile 6:4. Borac je poveo, ali je izjednačenje Partizanu doneo Blagoje Paunović, otac Veljka Paunovića. Đorđić je promašio odlučujući penal za Partizan.
Do 1981. godine Partizan je uglavnom dolazio do same završnice Kupa SFRJ, a onda se dogodila blamaža koju navijači žele da zaborave. Crno-beli su poraženi od Galenike 2:0 u Humskoj. Ruku na srce tim iz Zemuna je tada imao dobar tim, ali su Stojić, Klinčarski, Varga, Mance, Vukotić i Petrić morali da prođu dalje. Presudili su im Santrač i Ljalja golovima u 84. i 87. minutu. Partizan je ispao u šesnaestini finala Kupa SFRJ.
Godine 1986. je Partizan ponovo doživeo katastrofu u najmasovnijem klupskom domaćem takmičenju. Pred 27.000 gledalaca na “Čika Dači” poraženi su 3:2 od niželigaša Radničkog. Bio je to strašan tim crno-belih koji su napred predvodili Vokri, Katanec i Đurovski. Radnički je poveo sa 2:0, Partizan je izjednačio na 2:2, a pobedu Kragujevčanima je doneo autogolom Čapljić.
Najteži poraz u Kupu dogodio se godinu dana kasnije 1987. godine kada je Partizan ispao od Iskre iz Bugojna. Posle 90 minuta bilo je 0:0 da bi Iskra slavila na penale 4:3.
NOVIJA ISTORIJA
Od raspada SFRJ pa do danas samostalne Srbije, Partizan je podigrao najviše trofeja u Kupu. Ipak, bilo je ispada u poslednjih 25 godina. Sećamo se 1996. godine i kraja jula kada je BSK iz Batajnice izbacio Partizan. Bilo je 2:1 posle produžetaka. Meč je obeležio nedavno preminuli golman Radovan Radaković koji je čuda činio na golu kluba iz beogradskog prigrdskog naselja. Kasnije je i sam obukao crno-beli dres.
BSK je poveo golom Panića u 48. minutu, ali je remi Partizanu doneo Hristov u 77. minutu. Šok je usledio u 109. minutu kada je Vasiljević odveo tim iz Batajnice dalje.
Partizan je u sezoni 2002/2003 u četvrtfinalu eliminisan od Železnika. “Lavovi” su tada bili prvoligaši sa odličnim timom, ali je sramota u tome što je Partizan tu utakmicu izgubio 4:1 na svom terenu sa dva igrača više. Đurašković i Mijailović su isključeni u dresu Želznika. Golove za tim iz predgrađa postigli su Šopov, Đurašković, Tasić i Pešterac. Gol utehe za Partizan postigao je Vukić.
Posle velikog uspeha sa Lotarom Mateusom, u Partizanu su pomislili da je Nemac na klupi idealna kombinacija. Pogrešilo se sa Jurgenom Reberom. U sezoni 2005/2006 dogodio se poslednji šok u Kupu za crno-bele. Tada ih je usred Humske na penale 5:4 pobedio Timok. Posle 90 minuta bilo je 1:1. Odita je doveo Partizan u vođstvo u 42. minutu, ali je Joković izjednačio u 90. minutu. Na penalima kod Partizana je neprecizan bio Radonjić, dok golman Pantić nije odbranio nijedan šut fudbalera iz Zaječara. Tada je za Timok nastupao danas trener Crvene zvezde Miloš Milojević.
Poslednji šok Partizan je doživeo u sredu kada je na penale poražen od Radničkog iz Sremske Mitrovice. Na penale. Zli jezici već kažu da je “parni valjak” u septembru ostao bez trofeja. Mada, trka sa Zvezdom za titulu je tek počela, minus postoji, ali ima još dosta da se igra.
PREPORUČUJEMO:
SIMULACIJA ŽREBA To bi bio spektakl! Srbija preko Hrvatske do Evropskog prvenstva!
Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, preteće, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Strogo je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija MaxbetSport.rs ima pravo da ne odobri komentare koji su uvredljivi, koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca ovog portala. Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije MaxbetSport.rs.