KATAR 2022

VIDELI SMO PRVU DRAMU Komšije posle ruleta eliminisale Japan, Livaković odbranio tri penala (VIDEO)

,

Prvi produžeci i prvi penali. Hrvati su preživeli prednost Japana, produžetke i rulet sa 11 metara i nastavili po “matrici” iz Rusije. Azijski tim je mogao do još jednog iznenađenja, ali nije uspeo: 1:1 (1:1, 1:0) – penalima 1:3.

Na meču Brazil – Južna Koreja, naša kladionica nudi kvotu 2.60 za igru ug 1P2+.

Svesni istorijske šanse, Japanci su prvi povukli potez. Već u drugom minutu je jedna lopta prošla kroz šesnaesterac, a odmah potom, posle kornera, Tomijasu je bio neprecizan.

Isti igrač je doslovno poklonio ogromnu priliku rivalu. U nameri da vrati golmanu, poslao je Perišića u veliku šansu, a udarac krila hrvatskog tima je sjajno odbranio Gonda. U nastavku se Petković nije najbolje snašao.

Izašli su Hrvati u visoki presing i sredinom poluvremena preuzeli kontrolu nad utakmicom. Istovremeno, morali su da budu veoma oprezni jer su brzi Japanci opasno pretili po krilima. Imala je ekipa Zlatka Dalića još jednu šansu, kada je posle prebačene lopte Perišića Kramarić kasnio na drugoj stativi.

Kako je vreme odmicalo, tako je Japan uspostavio ravnotežu. Imali su šansu kada je Kamada očajno šutirao s roglja peterca, ali su ubrzo poveli.

Odličan napad po desnom krilu doneo im je jedan, posle panične reakcije Juranovića, pa drugi korner i tada su uspeli da šokiraju finalistu od pre četiri godine iz Rusije. Očajnu reakciju najuže odbrane iskoristio je Maeda i odbitak lako smestio u mrežu, neposredno pred odlazak na odmor. Nešto slično se desilo i našoj reprezentaciji protiv Švajcarske.

Posle 10 minuta prilično bezidejne igre u nastavku, Hrvati su izjednačili. Posle centaršuta Lovrena, kasnio je desni bek Ito, a Perišić je vrlo preciznim udarcem glavom matirao Gondu.

Imao je Japan potom priliku, projektil je poslao Endo, a Livaković jedva odbranio. Napali su i Hrvati, Perišić je pred golom promašio ceo fudbal.

Kako je vreme odmicalo, bilo je jasno da rivali ne žele da rizikuju previše. Bilo je pokušaja s obe strane, ali je utakmica neminovno klizila u dodatnih pola sata fudbala. Prvi put na Mundijalu u Kataru.

Još oprezniji se igralo u prvom produžetku. Dalić je menjao i iz igre izveo Modrića koji je ostao bez uobičajenog uticaja na igru.

Prvi su ponovo zapretili Japanci. “Raketu” Mitome uspeo je da ukroti Livaković. Udarac je bio snažan, ali je lopta išla pravo u hrvatskog golmana.

Pred kraj drugih 15 minuta pretili su Hrvati. Priliku je imao Majer u 120. minutu i sa 16 metara je pucao pored gola. Odlučivali su penali.

Japan je bio očajan s bele tačke. Livaković je odbranio prva dva penala, u život je Japance vratio Livaja pogodivši stativu, ali je udarac Jošide ponovo zaustavio Livaković, koji je odbranivši tri penala postao junak meča.  Tačku je stavio Pašalić.

JAPAN – HRVATSKA 1:1 (1:1, 1:0) – penalima 1:3

Strelci: 1:0 Maeda 43 1:1 Perišić 55. Stadion: Al Džanub. Sudija: Ismail Elfat (SAD).

Strelci iz penala: Minamino – (Livaković brani), 0:1 Vlašić, Mitoma – (Livaković brani), Brozović 0:2, Asano 1:2, Livaja – (stativa), Jošida – (Livaković brani), Pašalić 1:3.

JAPAN: Gonda 7 – Tomijasu 6, Jošida 6.5, Tamaguči 6.5 – Ito 6, Endo 7.5, Morita 7 (od 106. Tanaka -), Nagatomo 6.5 (od 64. Mitoma 6) – Doan 7 (od 87. Minamino 5), Kamada 6 (od 75. Sakai 6.5), Maeda 7 (od 64. Asano 6).

HRVATSKA: Livaković 8 – Juranović 6.5, Lovren 7, Gvardiol 7, Barišić 6 – Brozović 6.5 – Kovačić 6 (od 99. Vlašić -), Modrić 6 (od 99. Majer -) – Perišić 7.5 (od 106. Oršić -), Kramarić 6 (od 68. Pašalić 6.5), Petković 5 (od 62. Budimir 5, od 106. Livaja -).

Igrač utakmice: Dominik Livaković (Hrvatska)