SRBIJA FUDBAL
Moderni stadioni “niču” po Srbiji, ali se na njima neće igrati Superliga!
Odlična stvar za srpski fudbal je što se u isto vreme grade novi stadioni i što će, konačno, moderni fudblaski objekti uskoro biti otvoreni u gradovima u unutrašnjosti Srbije.
Konkretno, već početkom naredne godine nove stadione, sa svim pratećim sadržajima, dobiće Loznica, Zaječar i Leskovac. Svi su približno istog kapaciteta, svaki naizgled poseban, prilagođen sredini i potrebama. U Loznici, na mestu starog “Lagatora” gradi se stadion kapaciteta za oko 8.100 gledalca, sa četiri potpuno pokrivene tribine. Naravno, teren će biti vrhunskog kvaliteta, a ceo kompleks ispunjavaće sve uslove za odigravanje utakmica međunarodnog karaktera, kako klupskih tako i reprezentativnih.
PRIMERI LESKOVCA I ZAJEČARA
Uporedo se vredno radi na izgradnji objekata u Zaječaru i Leskovcu, gde se trenutno postavljaju reflektori. Prethodno su završeni radovi na sve četiri tribine, kao i na postavljanju grejača preko kojih će biti postavljena travnata podloga vrhunskog kvaliteta. Kapacitet stadiona u Leskovcu će biti za oko 8.500 gledalaca.
Potpuno nov stadion, sa nešto manjim kapacitetom (8.136 sedećih mesta) gradi se i u Zaječaru. Ovaj moderan objekat imaće četiri potpuno pokrivene tribine, a stadion će ispunjavati sve najviše UEFA standarde. Takođe, u neposrednoj blizini gradiće se hoteli i drugi sadržaji, dok će stari stadion fudbalskog kluba “Timok” biti pretvoren u atletski stadion.
I dok će novi stadion u Loznici biti najlepši u zapadnoj Srbiji, tako će ovi u Zaječaru i Leskovcu tu “titulu” imati na istoku i jugoistoku naše zemlje. Treba napomenuti da će pomenuti stadioni biti bez atletske staze. I sve je to u redu i za pohvale, ali dolazimo i do veoma važnog pitanja: kome se grade ovi stadioni? Drugim rečima, da li je isplativo i mudro graditi ovakve objekte u gradovima koji nemaju superligaša?! Da se razumemo, Srbiji su, kao sušnoj zemlji kiša, neophodni ovakvi stadioni, ali kada se osvrnemo na stadione pojedinih aktuelnih članova elitnog ranga, onda se navedeno pitanje nameće samo po sebi.
A KAKVI SU IM REZULTATI?
Fudbalski klub Loznica je trenutno u Prvoj ligi (drugi rang) bez velikih šansi da se uključi čak i u borbu za ulazak u Superligu. Posle 11 kola nalazi se na pretposlednjem mestu i, po svemu sudeći, preti joj borba za opstanak! Na stranu to što je Loznica fudbalski grad i što klub ima verne navijače, ali malo je “neprirodno” da se utakmice Prve lige Srbije igraju na stadionu vrhuskog kvaliteta, koji će po mnogo čemu biti najmoderniji i najlepši u Srbiji, a da se utakmice Superlige i ubuduće odigravaju na stadionima koje je nagrizao zub vremena.
Situacija sa Leskovcem i Zaječarom je još drastičnija. Dubočica i Timok igraju u trećem rangu (?!) srpskog fudbala i veliko je pitanje gde će biti naredne sezone, kada stadioni budu pušteni u upotrebu. Dubočica, istina, ove sezone igra dobar fubal i u trci je za ulazak u viši rang, ali sve je vrlo neizvesno. Timok nema nikakve šanse da se ekspresno vrati u Prvu ligu, odakle je prethodne sezone ispao, a realnija je priča da će do kraja aktuelne sezone više voditi računa o opstanku u ligi.
Kada sve to znamo, jasno je da se ni naredne sezone superligaški fudbal neće igrati u ova tri grada, samim tim i na novim objektima. Veliki broj ljubitelja fudbala u našoj zemlji s pravom se pita da li je bilo pametnije da država podrži i pomogne izgradnju ovakvih stadiona u gradovima gde se trenutno igra Superliga? Ivanjica, Lučani, Subotica i još neki gradovi, zajedno sa svojim klubovima, “pate” za takvim objektima. Kako stvari stoje, patiće i dalje, jer nema ni nagovešaja skorijeg početka gradnje u tim mestima.
NOVI SAD, SUBOTICA, NIŠ, KRAGUJEVAC…
Bilo je nagoveštaja, i to u više navrata i od ljudi iz samog državnog vrha, da će nove stadione dobiti Novi Sad, Niš, Subotica i Kragujevac. Pominje se rekonstrukcija objekata i u drugim gradovima, ali je to, za sada, samo priča. A dok se zaista ne krene sa konkretnim poslovima i dok se sa reči ne pređe na dela, gledaćemo fudbal na oronulim stadionima na kojima se tribine urušavaju, na kojima nema ili ne funkcionišu mokri čvorovi, na terenima koji se samo tako zovu, a ustvari su izuzetno lošeg kvaliteta. O krovovima na stadionima da i ne govorimo.
Logično, ne možemo ni da se nadamo boljem kvalitetu fudbala u Srbiji kada smo svesni svih tih stvari koje su, u pravom smislu te reči – antifudbalske. Ne možemo ni da očekujemo na stadionima više publike, koja ne želi da gleda fudbal po blatu, a pritom da kisne na tribinama.
Izgradnja modernih, potpuno novih stadiona u Loznici, Leskovcu i Zaječaru je odlična stvar, ali da li je bilo baš najmudriji izbor gradova i da li se vodilo računa o istinskom interesu srpske elitne lige, imamo pravo da sumnjamo.
Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, preteće, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Strogo je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija MaxbetSport.rs ima pravo da ne odobri komentare koji su uvredljivi, koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca ovog portala. Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije MaxbetSport.rs.
Stefan
12.01.2023. at 02:12
Strasno.Kraljevo koje je bilo prvo na listi za izgradnju novih stadiona vise se na zalost i ne spominje.Lazovi i prevaranti stidi se gradonacelnice Kraljeva,Predraze Terzicu!!!