KATAR 2022

RASPLET U GRUPI F Lukaku poslao Hrvate u nokaut fazu!

,

Neko je morao da ispadne. Aktuelni viceprvak ide dalje, treća selekcija sa SP u Rusiji ide – kući: Hrvatska – Belgija 0:0.

Na meču Kostarika – Nemačka, naša kladionica nudi kvotu 3.20 za igru 2&5+.

Sve je u prvom poluvremenu stalo u uvodnih petnaestak minuta. Prva je zapretila Belgija. Posle klasičnog kontranapada, De Brujne je poslao odličan pas ka Mertensu, a on je iz više nego izgledne pozicije pucao u stilu početnika.

Samo dva minuta kasnije, Entoni Tejlor je dosudio penal za Hrvatsku. Prekršaj za najstrožu kaznu je bez sumnje postojao, ali je Belgijance sačuvao VAR. Ispostavilo se da je prilikom ubacivanja lopte iz prekida Livaja bio u minijaturnom ofsajdu.

I bilo je to gotovo sve u prvih 45 minuta. Vrlo bleda Belgija, inače druga selekcija na svetskoj rang listi imala je posed, ali ne i jasnu ideju kako da probije odbranu rivala koju je predvodio odlični Gvardiol. Mučio se De Brujne da kreira napade i uspeo tek u finišu, kada je na prvoj stativi loptu loše zahvatio veoma slabi Mertens.

Uvod nastavka doneo je više sadržaja nego celo prvo poluvreme. Romelu Lukaku koji je u poluvremenu zamenio Mertensa je poslao prvi udarac u okvir, ali pravo u Livakovića, a tada su Hrvati krenuli po pobedu. U razmaku od samo pet minuta je Kurtoa čuvao nadu, dva puta odbranivši udarce Kovačića, a potom i pokušaj Modrića.

Ipak, najbolju šansu je imala Belgija, tačno na isteku sata igre. Briljantno je De Brujne proigrao Karaska, Livaković je obio loptu, a Lukaku iz čiste pozicije pogodio stativu!

Nemajući kud, Roberto Martinez je sve karte bacio na napad. Doku je uneo živost po levom krilu, servirao šansu za Lukakua, ali je Gvardiol potezom utakmice sačuvao gol. Nedugo pre toga, posle oštre lopte Menijea, Lukaku je bio “bandera”. Neki drugi Lukaku bi to pretvorio u pogodak, ali ovo je neki drugi fudbaler.

Centarfor belgijskog tima, ni bleda senka igrača iz bliske prošlosti je postao apsolutni tragičar. Tek što je počela nadoknada, Torgan Azar je prošao po desnoj strani, poslao loptu pred gol, a na dva metra od mreže je Lukakua lopta doslovno pogodila u grudi i Hrvati su otklonili opasnost.

Bilo je to sve. Hrvatska ide u nokaut fazu gde je najverovatnije čeka Španija. Belgija mora kući. Ovo je i definitivan kraj sjajne generacije.

HRVATSKA – BELGIJA 0:0

Stadion: Ahmad Bin Ali. Sudija: Entoni Tejlor (Engleska).

HRVATSKA: Livaković 7 – Juranović 6.5, Gvardiol 8, Lovren 7, Sosa 6.5 – Kovačić 7 (od 90+2 Majer -), Modrić 7.5, Brozović 7 – Kramarić 6 (od 64. Pašalić 6), Livaja 6 (od 64. Petković 6.5), Perišić 7.

BELGIJA: Kurtoa 7.5 – Dendonker 6 (od 72. Tilemans -), Aldervejreld 6, Vertongen 6.5 – Menije 6 (od 87. E. Azar -), Vitsel 7, De Brujne 7, Kastanj 6 – Karasko 6 (od 72. Doku -), Mertens 5 (od 46. Lukaku 5), Trosar 6 (od 59. T. Azar 6.5).

Igrač utakmice: Joško Gvardiol (Hrvatska)