Sportski dvogled
Balkanski biseri i američki škartovi

Trent Frejzer (FMP) i Hejl Hanter (Borac) su najbolji igrači poslednjeg, 5. kola košarkaške ABA lige. Među najboljim strelcima su Deron Rasel (Mornar) i Šenon Šorter (Split). “Kraljevi” asistencija su Brajant Kroford (Igokea) i Luka Vildoza (Crvena zvezda)…
LIGA ŠAMPIONA: Kvota kladionice MaxBet na duplu šansu 1x u meču Marselj – Totenhem (21:00) je 1.58.
Ovo su trenutni podaci koji se tiču regionalne ABA lige. Koliko je regionalna prosudite sami: Frejzer je rođen na Floridi, Hanter u selu Kalamazu u Mičigenu, Rasel dolazi iz Filadelfije, Šorter je Teksašanin, Kraford je iz države Merilend, a Vildoza iz Buenos Ajresa.
U isto vreme na drugom kraju globusa, u SAD, odigrano je otprilike isto toliko kola kao u ovoj našoj ABA. Poredak najcenjenijih igrača je već treću godinu nepromenjen: Nikola Jokić (Srbija), Janis Adetokumbo (Grčka) i Luka Dončić (Slovenija). Sva trojica su Balkanci, uopšte nije bitno da li se krste “nalevo” ili “nadesno”. Odavde su, uprošćeno govoreći.
Postavlja se logično pitanje: da li to mi sa Balkana šaljemo naše najlepše i najcenjenije bisere u Ameriku, a odande nam stižu “škartovi”? Da, tako je. Nažalost.
IZ REGIONA – 14 IGRAČA
Poslednjih godina momci sa ovih prostora napunili su timove NBA lige. U sezoni 2022/23 čak 120 igrača iz 40 zemalja igraju u NBA. Ako je za neku utahu, rekorderi nismo mi nego Kanada. Već devetu godinu zaredom među strancima u najjačoj ligi sveta prednjače Kanađani. Ove sezone ih ima 22. Posle njih su Australijanci – 10. Sledi Francuska – devet, pa Nemačka sa šest i Srbija, Nigerija i Španija sa po pet igrača. Evropu u Americi u ovom trenutku reprezentuje 58 košarkaša, uključujući i tri najbolja u celoj ligi – Jokića, Adetokumba i Dončića.
Poslednje četiri godine titulu MVP igrača u NBA ligi odneli su Evropljani – Jokić i Adetokumbo po dvaput. U glasanju za MVP prvenstva 2021/22 na prva tri mesta su se plasirali ne-Amerikanci: Jokić, Embid i Adetokumbo.
Ovaj naš region (ex-Jugoslavija) trenutno ima sledeće igrače u NBA ligi:
Jusuf Nurkić (BiH, Portland), Bojan Bogdanović (Detroit), Ivica Zubac (LA Klipers) i Dario Šarić (Finiks) – svi Hrvatska, Marko Simonović i Nikola Vučević – Crna Gora, oba Čikago. Zatim Srbija sa sledećim predstavnicima: Bogdan Bogdanović (Atlanta), Nikola Jokić (Denver), Boban Marjanović (Hjuston), Nikola Jović (Majami) i Aleksej Pokuševski (Oklahoma). Tu su još i momci iz Slovenije – Luka Dončić (Dalas), Vlatko Čančar (Denver) i Goran Dragić (Čikago).

Nikola Jokić hara NBA ligom (Foto: Beta/AP)
Ako sam dobro izbrojao – 14 košarkaša iz uslovno rečeno “ABA regiona”.
I ne bi to bilo ništa neobično da se u Americi nisu dogodile neke, za nas ovde, prilično čudne stvari: Marko Simonović je dobio poverenje NBA trenera kad je imao 21 godinu, Ivica Zubac sa 19, Nikola Jokić sa 20, Nikola Jović sa 19 i Aleksej Pokuševski sa 19, baš kao i Luka Dončić.
Očigledno neko u Americi ima ono što Španci nazivaju “kohones” (mada i dame imaju svoje predstavnice u trenerskom NBA stafu). Tamo treneri ukazuju poverenje mladim talentima – baš kao što su nekad ovde radili profesor Aleksandar Nikolić, Ranko Žeravica, Mirko Novosel, Piva i Duda Ivković, Bogdan Tanjević, Krešimir Ćosić… da nabrojim samo neke iz “zlatnog” vremena jugoslovenske košarke. Kako se taj pelcer “primio” u Americi nije teško odgovoriti. Ništa ne uspeva kao uspeh – stara je holivudska izreka. Preuzela ju je NBA liga i uverila se da je tačna.
Da ne zaboravim i najnovijeg superstara NBA lige, Italo-Amerikanca Paola Bankera, koji je letos bio prvi pik na draftu. Momak ima 19 godina i igra – malo je reći senzacionalno. Tek u najavi je projekat za 2023, Francuz Viktor Venjbajama, sada ima 18 godina, igra za Pariz Levaloa i skoro je siguran prvi pik narednog drafta.
Eto, dok se NBA liga osvežava tinejdžerima, u ABA ligi treneri se radije opredeljuju za veterane jer time čuvaju svoje stolice. Bar misle da je tako.
MRAČNA SLIKA SRPSKE KOŠARKE
Da ne pričam gluposti, navešću nekoliko primera. U Crvenoj zvezdi od igrača koji imaju solidnu minutažu najmlađi je Stefan Lazarević. Njemu je 26 godina. Inače, crveno-beli dres ove sezone nosi šest igrača koji su zašli u četvrtu deceniju života. Nešto je bolja situacija u Partizanu – Tristan Vukčević (19) ulazi i odigra desetak minuta, uspeva to i nešto starijim Balši Koprivici i Jamu Madaru.
Do skoro naša “Severna Karolina” zvala se Mega. To je klub koji je lansirao brojne igrače u NBA ligu, a trenutno ima među kandidatima Nikolu Đurišića (18) i Francuza Malkolma Kazalona (21).
Nekada najveća evropska fabrika talenata, FMP, ove sezone se orijentisao na igrače između 24 i 28 godina (Frejzer, Bič, Nerandžić, Izundu, Janković, Valinskas…).
U čačanskom Borcu u ovom trenutku se ne nazire neki talenat kalibra Kićanovića, Obradovića ili Mišovića. U sastavu su trojica tridesetogodišnjaka, a od mlađih odskače Hanter Hejl (25). Amerikanac.
Prilično je ovo mračna slika (ne ona američka, nego naša, ovde). Osetićemo posledice za nekoliko godina. Teško da je moguć bilo kakav drugačiji ishod osim velikog pada naše reprezentativne košarke. Da podsetim, letos je ovde i od strane medija i od zvaničnika Košarkaškog saveza Srbije, proslavljen kao veliki uspeh osvajanje prvog mesta na Evropskom prvenstvu za igrače do 20 godina. Prvog mesta, ali – u B diviziji. Što znači 17. mesto u Evropi. Pametnom dovoljno.
Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, preteće, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Strogo je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija MaxbetSport.rs ima pravo da ne odobri komentare koji su uvredljivi, koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca ovog portala. Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije MaxbetSport.rs.